14 Maddede 14. Akbank Kısa Film Festivali

14 Maddede 14. Akbank Kısa Film Festivali

Dünyanın dört bir yanından 100 civarı kısa filmi bir araya getiren nefis seçkisi, ilgi çekici konukları, yarışmalı bölümleri, söyleşi ve buluşmaları ve bu yıl ikincisi düzenlenen Kısa Film Forumu ile Akbank Film Festivali, 14. yılında yine dopdolu bir içerikle karşımızda. Festivalin bu yılki programına dair iştah kabartıcı bilgiler ise şöyle:

Negative Space

1-Yerli ve yabancı kısa filmlerden oluşan gösterim programı için bu yıl 65 ülkeden gelen 1342 film başvurusu, ön jüriler tarafından yaklaşık 100 filme indirildi. Türkiye’den 635 filmin başvurduğu Festival Kısaları ve çeşitli ülkelerden 707 filmin başvurduğu Dünyadan Kısalar bölümünde 14’er film yer alıyor.

2-Cannes, Berlin, Venedik, Sundance, Toronto gibi önemli festivalleri dolaşmış, pek çoğu büyük ödüller kazanmış 56 kısa filmin yer aldığı Perspektif bölümü ise bu yılın Oscar adayı filmlerinden, Altın Palmiye ödüllülere çok sayıda filmi bir araya getiriyor.

3-Bu yılın Oscar adayı kısa filmlerinden, Atlanta, Georgia’da silahlı bir okul baskını sırasında Acil Yardım Hattı ile yapılan bir telefon görüşmesinden esinlenen DeKalb İlkokulu / DeKalb Elementary ile bu yıl En İyi Kısa Animasyon Oscar’ının en güçlü adaylarından olan Negatif Alan / Negative Space, Perspektif bölümünün öne çıkan filmlerinden.

B5 A Gentle NightA Gentle Night

4-Çinli yönetmen Qui Yang’a bu yıl Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ödülünü getiren ve Çin’in adı konmamış bir kentinde bir gece, kızı kaybolan bir anneyi takip eden Nazik Bir Gece / A Gentle Night ve aynı ödülü bir önceki yıl kazanmış olan ve biri gece, diğeri gündüz vardiyasında çalışan iki güvenlik görevlisinin hikayesini konu alan Zaman Çizelgesi / Timecode de Perspektif bölümünde izleyici ile buluşuyor.

5-Festival takipçilerinin Muz Eğrisi, Nahoş Bir Mevzu, Nuh Tepesi ve Uzun Bir Gün gibi filmlerinden de hatırlayacağı Cenk Ertürk’ün, bir markette önündeki kadına sırasını vermek istemeyen genç bir adamı merkez alan son kısası Kimse Elimi Tutmasın!, Perspektif bölümünün dikkat çekici filmlerinden biri. Ertürk, aynı zamanda festival kapsamında kısa film yapımına dair düzenlenecek bir söyleşide de izleyicilerle buluşacak.

6-Festivalin bu yılki Ulusal Jürisi’nde oyuncu Hazar Ergüçlü, oyuncu, yazar ve yönetmen Onur Saylak, eski İstanbul Film Festivali direktörü Hülya Uçansu, fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı yer alırken, Uluslararası Yarışma jürisi de yönetmen Ana Katz, oyuncu Farah Zeynep Abdullah, festival programcısı Michele Driguez, senarist Marietta von Hauswolff von Baumgarten ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı gibi isimlerden oluşuyor.

7-Festival kapsamında geçtiğimiz yıl başlayan ve kısa filmlerin senaryo aşamasından desteklenmesi ve proje geliştirmeye yönelik eğitimler düzenlenmesini hedefleyen Kısa Film Forum’da kısa film senaryo yarışması heyecanı devam ediyor. Forum jürisinde ise bu yıl oyuncu Feride Çetin, sinema yazarı Banu Bozdemir ve yönetmen Mehmet Eryılmaz yer alıyor.

8-Yönetmenliğini caz müsiyeni Can Kozlu ile Theron Patterson’ın üstlendiği orta metrajlı belgesel George Garzone: Bırak, Olacağına Varsın / Let Be What Is, caz saksafoncusu George Garzonze üzerine yapılmış etkileyici bir belgesel. Film, festival kapsamında düzenlenecek bir özel gösterimle izleyici ile buluşacak.

9-Festivalin Ulusal Yarışma jüri üyesi ve Kısadan Uzuna bölümünün bu yılki konuğu olan oyuncu, senarist ve yönetmen Onur Saylak’ın bol ödüllü kısa filmi Orman ve yılın adından en çok söz ettiren yerli filmlerinden birine dönüşen uzun metrajı Daha festival kapsamında gösterimi yapılacak filmler arasında. Festivalde aynı zamanda Saylak’ın beyaz perde deneyimlerini aktaracağı bir de özel söyleşi gerçekleşecek.

10-Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nı kaçıranlar için, yarışmadan ödülle ayrılmış filmler ve Rusya sinemasının yakın dönem kısa filmlerini izleyici ile buluşturacak özel bir seçki de bu yılki festival programının iştah açıcı gösterimlerinden.

nebilİçinden Hüzün Geçen Sevdalar

11-Belgesel Sinema bölümünün bu yılki konuğu Nebil Özgentürk’ün iki belgeseli İçinden Hüzün Geçen Sevdalar ve Almanya’ya Göçün Hatıra Defteri festivalde özel gösterim yapacak ve Özgentürk de festival kapsamında düzenlenecek söyleşi ile izleyicilerle buluşacak.

12-Festivalin ilgi çekici atölyelerinin bu yılki konukları ise görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, kurgucu Ali Aga, yapımcı Suzan Güverte, tiyatro yönetmeni Çağ Çalışkur ve senaryo doktoru Marietta von Hauswolff von Baumgarten. Bu beş isim de festival kapsamında, kendi profesyonellik alanında birer atölye çalışması gerçekleştirecek.

13-Akbank Kısa Film Festivali’ndeki söyleşi ve buluşmalar bunlarla da sınırlı değil. Uluslararası Yarışma jüri üyesi Farah Zeynep Abdullah ile oyunculuk üzerine, müzisyen Murat Evgin ile müzik ve görüntü arasındaki ilişkü üzerine, Anna Katalin Lovrity ve Cenk Ertürk ile bir kısa film yapma üzerine, Montpellier Film Festivali Kısa Film Bölümü Direktörü Michèle Driguez ile uluslararası arenada kısa filmler üzerine, Nilay Ulusoy, Selahattin Yıldız, Özge Erbek Kara ile üniversitelerde sinema eğitimi ve kısa film ilişkisi üzerine, Ahmet Hızarcı, Cenk Erol ve Tuğushan Özdener filmlerin post-prodüksiyon süreci üzerine birer söyleşi gerçekleşecek.

14-Festivalin kemikleşmiş bölümlerinden kneyimler’in bu yılki konuğu olan, Arjantin sinemasının en önemli yönetmenlerinden ve festivalin bu yılki Uluslararası Yarışma jürisinde yer alan Ana Katz’ın dört kısa filmi ve Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümüne seçilmiş, bol ödüllü uzun metrajı A Stray Girlfriend’i de festivalde gösterilecek filmler arasında. Katz da Deneyimler sohbetinde, kendi sinemasal tecrübelerini seyircilerle paylaşacak isimler arasında.

Benzer yazılar