2018’de Madiba’yı anlamak: MANDELA100

2018’de Madiba’yı anlamak: MANDELA100

Bugün, 18 Temmuz 2018, evrensel insan hakları ve eşitlik aktivisti Nelson Mandela’nın 100. doğumgünü olması sebebiyle önemli bir sembolik değer taşıyor. Biz de bu nedenle Mandela, nâm-ı diğer Madiba’nın dünya görüşü çevresinde şekillenen Mandela100 isimli müzik festivalinden bahsedelim diyoruz.

Yazı: Zeynep Küçük


Global Citizen, faaliyetlerine 2008 senesinde başlayan ve temel hedefi 2030 senesine kadar dünya çapında köklü sorunlara çözüm üretmek olan bir sosyal platform. Global Poverty Project öncülüğünde kurulan ve 10 sene içinde önemli bir kitlesel hareketlilik sağlayan Global Citizen’ın çalışma sahası kadın ve çocuk hakları, sağlık, eğitim, ekonomi, açlık, gıda, su kaynakları, vatandaşlık ve çevresel sürdürülebilirlik gibi önemli konuları kapsıyor. Her sene dünyanın birçok yerinde çeşitli etkinlikler düzenleyen kuruluş, Global Citizen Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor. Bu sene 2 Aralık’ta Johannesburg’da düzenlenecek festivalin teması Nelson Mandela ve yoksulluğa karşı savaş. Sloganını “Be the generation” (O nesil siz olun) olarak belirleyen “Global Citizen Festival: Mandela100”ün temel amacı dünya çapında yoksulluk ve eşitsizliğe karşı bir mücadele başlatmak.

resim1

“Kimi zaman, mükemmel olmak yalnız bir neslin işidir. O yüce nesil siz olabilirsiniz. Yüceliğinizin serpilmesine izin verin.” (Nelson Mandela, 2005)

Festivalde sahne alacak sanatçıların hiçbiri ücret almıyor ve biletlerin de yüzde yetmişi bedava. Bilet alabilmek için para yerine size verilen küçük taskları tamamlayarak kazandığınız puanları kullanıyorsunuz. Tweet atmak, dilekçe imzalamak, telefon konuşması yapmak gibi basit ama sonuca yönelik işleri yaparak projeye maddi ve manevi katkıda bulunmaya çalışıyorsunuz. Festival, bu özgün ödeme biçiminin yanında yüzde otuzluk oranda ücretli biletlere de sahip. Bir önceki sene New York Central Park’ta düzenlenen festival, 1 milyar doların üzerinde fon yaratmış; politikacılar, iş dünyasının önemli figürleri, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerden oluşan geniş bir izleyici kitlesine ev sahipliği yapmıştı. Bu sene ise Beyonce, Jay-Z, Cassper Nyovest, D’bang, Ed Sheeran, Eddie Vedder, Pharrell Williams, Chris Martin ve daha birçok müzisyenin yanında; Naomi Campbell, Sir Bob Geldof, Tyler Perry gibi sunucuları da Johannesburg, FNB Stadyumu’nda ağırlayacak. Oprah Winfrey’nin ise konuşmacı olarak sahne alacağı festivalin biletleri 21 Ağustos tarihinden itibaren alınabilecek. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız festivalin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

resim2

Benzer yazılar