21. Gezici Festival’de kaçırmamanız gereken 7 film!

21. Gezici Festival’de kaçırmamanız gereken 7 film!

Bu sene 21.kez gerçekleşecek olan Gezici Festival, 26 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Ankara’da; 4-7 Aralık’ta Bursa’da ve 9-10 Aralık’ta Kastamonu’da gerçekleşecek. Güvencesiz ve istikrarsız koşullar altında toplumsal statülerini yitiren ya da mevcut duruma uyum sağlamaya çalışan bireyleri mercek altına alacak olan festivalin temasının ismi ise “Güvencesiz Hayatlar”. Üç şehirde yapılacak olan gösterimlerle izleyici ile buluşacak filmlerden işte kaçırmamanız gereken 7 tanesi!

Olağanüstü Öyküler (Extraordinary Tales)

Edgar Allen Poe seven sinemaseverlerin kaçırmaması gereken Olağanüstü Öyküler (Extraordinary Tales), İspanyol canlandırma sanatçısı Raul Garcia’nın, Poe’nun en tanınmış beş hikâyesini farklı bir şekilde yorumlamasıyla ortaya çıkıyor.

Extraordinary Tales 1-edit

Gündelik Yaşantımız (Our Everyday Life)

Oscar adayı Gündelik Yaşantımız (Our Everyday Life), savaş sonrası dönemi anlatmak için bir ailenin hikayesinden yola çıkıyor ve devamında gelişen olaylar ile bu dönemi inceliyor. Filmin yönetmeni ise Bosnalı Ines Tanovic.

Koza

Slovak yönetmen Ivan Ostrochovsky’nin yönettiği ve Oscar adaylardından biri olan Koza’da bir boksörün dokunaklı hikayesi konu ediliyor. Dağılan ailesini bir araya getirmek için yeniden boksa geri dönen bir sporcunun hikayesinin anlatıldığı filmde birçok tanınmış sporcu da oyuncu olarak yer alıyor.

Annemle Geçen Yaz (Second Mother)

Sundance ve Berlinale gibi festivallerden özel ödüller kazanan ve Oscar’da Brezilyayı temsil edecek olan Annemle Geçen Yaz’ın (Second Mother) yönetmenliğini yine Brezilyalı olan Anne Muylaert yaptı. Sınıf çatışmasını net bir şekilde anlatan filmin konusu ise varlıklı bir ailenin evinde hizmetçilik yapan Val’in üniversiteye hazırlanan kızının bir anda ortaya çıkması sonucu gelişen olaylar.

01/2014 - Still longa metragem ' Que Horas Ela Volta' - De Anna Muylaert foto: Aline Arruda

Paulina

Cannes Film Festivali’nde Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü’nü alan Arjantin yapımı Paulina, filme ismini veren öğretmen karakterinin Arjantin’in yoksul bölgelerinden birinde öğretmenlik yapmaya başlamasıyla birlikte gelişen olayları anlatıyor.

paulina 3

Nefesim Kesilene Kadar

İlk gösterimi Berlin Film Festivali’nde yapılan Emine Emel Balcı’nın ilk uzun metrajlı filmi Nefesim Kesilene Kadar, benzer sorunlara bu kez Türkiye’de genç bir kadının perspektifinden bakıyor.

Saltanatın Mezarlığı (Cemetery of Splendour)

Gezici Festival’de gösterilecek filmlerden bir diğer de Altın Palmiye ödüllü Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul’un Saltanatın Mezarlığı (Cemetery of Splendour) filmi olacak. Yalnız bir ev kadını olan Jenjira’nın, uyku hastalığına yakalanan askerlerin tedavisini psişik güçler yardımı ile yapmaya çalışmasının hikayesi anlatılıyor.

SALTANATIN MEZARLIGI 3

21. Gezici Festival’in tüm programı ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler, buraya tıklayarak festivalin sayfasına ulaşabilir.

 

Benzer yazılar