A Monster Calls’un Connor’ı ve beyaz perdenin diğer “bullying” mağdurları

A Monster Calls’un Connor’ı ve beyaz perdenin diğer “bullying” mağdurları

Bu ay vizyona giren A Monster Calls’un ana karakteri Connor, okulda sürekli zorbalığa maruz kalınca çareyi bir canavarla arkadaşlık etmekte buluyor. Biz de Connor’dan ilhamla, beyaz perdenin farklı çözümlere başvurmuş zorbalık mağdurlarını masaya yatırıyoruz.

Yazı: Zeynep Naz İnansal – İllüstrasyon: Sadi Güran

Daniel LaRusso / Karate Kid (1984)

Sinema tarihinin en azimli zorbalık mağdurlarından Daniel, annesinin işi sebebiyle New Jersey’den California’ya taşınmak zorunda kalıyor. Okulun en acımasız zorbası Johnny Lawrence tarafından dalga geçilen ve dövülen karakterimizin kaderi Bay Miyagi’yle tanışmasıyla değişiyor. Ona sıra dışı yöntemlerle karate öğreten Miyagi, birkaç ay sonraki karate turnuvasında Daniel’ın Johnny’i yenmesini ve bu zulümden kurtulmasını sağlıyor. Tabii bir sonraki filme kadar…

Carrie White / Carrie (1976)

Evde dindar annesinin tacizleri ve garip cezalarına maruz kalan Carrie, okulda da herkes tarafından dalga geçilen bir karakter. Karakterimizin asıl belası Chris’in, tüm yaptıkları yüzünden mezuniyet balosuna gitmesi yasaklanınca, bunun acısını da Carrie’den çıkarmaya çalışıyor. Chris ve sevgilisi tüm okulun ortasında Carrie’nin başından aşağı domuz kanı döküyorlar. Öfkeden gözü dönen ve herkesin ona güldüğünü gören Carrie’nin telekinetik güçleri açığa çıkıyor ve kurunun yanında yaşın da yandığı dev bir intikam partisi başlıyor.

Marty McFly / Back to the Future I, II, III (1985-1989-1990)

Efsanevi Back to the Future üçlemesinin ana karakteri Marty McFly, zaman yolculuğu yaptığında bile kurtulamadığı bir zorbayla uğraşmak zorunda kalan, bir karakter. Asla bozulmayan saçları ve garip çetesiyle gezen Biff Tannen, lisede Marty’e, iş hayatında da babasına kendi işlerini yaptırmaktan çekinmiyor. Şiddete de başvuran Biff, Marty’nin karşısına her türlü engeli çıkarmaya kararlı olsa da aslında farkında olmadan Marty’nin anne ve babasını birbirine âşık etmesine ve kendi zamanına geri dönmesine yardım etmiş oluyor.

Cady Heron / Mean Girls (2004)

Cady, tüm ergenliği boyunca evde eğitim görmüş bir karakter. Bu yüzden de liseye başladığında arkadaş olduğu Plastikler grubunun üç tane zorbadan oluştuğunu anlayamıyor. Cady, Plastikler’in lideri Regina’nın eski sevgilisinden hoşlanmaya başlayınca kendini korkunç bir karalama kampanyasının, dedikoduların ve oyunların ortasında buluyor. Regina’ya karşılık vermek için bir plan yapan karakterimiz, ironik olarak kendini de bir zorbaya dönüşmüş hâlde buluyor.

Leonard ‘Gomer Pyle’ Lawrence / Full Metal Jacket (1987)

Kubrick’in Vietnam Savaşı’nı anlattığı filmi Full Metal Jacket, zorbalığın gelebileceği son noktayı gösteriyor. Dünyanın en yaratıcı hakaretlerinin mucidi, ırkçı ve homofobik Çavuş Hartman, koğuşundaki tüm erlere dünyayı dar etse de, en çok üstüne gittiği karakter kesinlikle Er Pyle. Önce kilosu ve beceriksizliğiyle dalga geçtiği Pyle’ı zaman geçtikçe tüm koğuşun nefret ettiği bir figür hâline getiriyor. Kendini yalnız ve beceriksiz hisseden Pyle ise çareyi intihar etmekte buluyor.

Dosyanın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:53’e ulaşabilirsiniz.

Benzer yazılar