Akıllarda yer eden 5 sahnesiyle: Fiona Gallagher

Akıllarda yer eden 5 sahnesiyle: Fiona Gallagher

The Phantom of the Opera’yla yaptığı çıkışın ardından altı sezondur canlandırdığı Fiona Gallagher karakteriyle bütünleşen Emmy Rossum bugün otuzuncu yaşını kutluyor. Oyuncunun yeni yaşı şerefine Shameless dizisinden akıllarda yer eden beş Fiona Gallagher sahnesini masaya yatırıyoruz.

Hazırlayan: Zeynep Naz İnansal

Alıştığımızın aksine, ikinci sezonun sonlarında Fiona’nın gerçekten yüzü gülüyor. Jimmy’yle barışmış, ailede herkesin keyfi yerinde. Şükran Günü için geleneksel bir aile yemeği yemeye karar veriyorlar. Güzel bir masa kurup hindi pişiriyorlar. Ama tabii Gallagher evi için bu kadar mutluluk fazla. Anneleri Monica, mutfakta bileklerini kesiyor ve gece hastanede bitiyor. Bu sahnede Fiona’yı yeni barıştığı sevgilisiyle, annesinin kanını mutfaktan temizlerken görüyoruz.

Yıllardır kardeşlerine tek başına bakan Fiona, onların resmi olarak velayetini almadığı için, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden eve sürpriz bir ziyaret yapacaklarına dair bir telefon alıyor. Ama ziyaret için seçtikleri gün, olabilecek en kötü zaman. Vurulan Mickey’nin bacağındaki kurşun, evin mutfak tezgahında çıkarılmaya çalışılıyor. Fiona, polisten önce, arka bahçelerine gömdükleri teyzelerinin kemiklerini bulmak için her yeri kazmış. Evde tanımadığımız çocuklar var. Tüm bu karmaşanın içinde elinde kemikle Fiona, çaresizce kaderini kabul etmek zorunda kalıyor.

Fiona’nın evde verdiği bir parti sırasında, küçük kardeşi Liam, masadaki kokaini yanlışlıkla yutuyor ve hastaneye kaldırılıyor. Bu dikkatsizliği de Fiona’nın hapse girmesine ve uyuşturucu bağımlılığı olmadığını kanıtlaması gerekmesine sebep oluyor. Bu sahnede hayatının en kötü noktalarından birindeki Fiona’yı, kimseyi ikna edemeyecek de olsa insanlara bir uyuşturucu bağımlısı olmadığını söylerken görüyoruz.

Sayısız ayrılık ve barışma sonrası Fiona’yla güzel bir gelecek hayalleri kurmaya başlayan Jimmy, bir anda ortadan yok oluyor. Fiona’nın hiçbir telefonuna ve mesajına cevap vermiyor. Birçok sevgilinin ve korkunç anların ardından Fiona da biriyle mutlu olduğuna karar verip evleniyor. Tam her şey sütlimanken karşısına bir anda Jimmy çıkınca Fiona da kendinden en beklenen tepkiyi veriyor. 

Şimdiye kadar yanında en rahat hissettiği Sean’dan evlilik teklifi alan Fiona, bu sefer her şeyi kitabına göre yaparlarsa çok mutlu olacaklarına inanıyor. Geleneksel bir düğün ve beyaz bir gelinlik Fiona’nın mutluluğu için yeterli olmuyor tabii. Sean’ın hala eroin bağımlısı olduğu haberi, düğünü iptal ediyor. Bu sahnede gelinliğiyle, tek başına, kilisenin dışında sigara içen Fiona’yı görüyoruz. Sean’la vedalaşıyor. Biz de bir sonraki sezona kadar Fiona’yı burada, yine yalnız ve çaresiz bir halde bırakıyoruz.

Benzer yazılar