Alike Places: “İki farklı kültürden beslenen doğal bir karışım”

Alike Places: “İki farklı kültürden beslenen doğal bir karışım”

Kendine Has Demonation Festival No:8’e artık iki gün kaldı! Babylon sahnesinde izleyeceğimiz Dilara Sakpınar’ın Aras Seyhan’la olan projesi Alike Places, ilk performanslarından birini Kendine Has Demonation Festival kapsamında verecek. Sakpınar’la 6 Ocak Cumartesi akşamı gerçekleşecek konserleri öncesinde kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

Ben ilk nasıl bir araya geldiğinizi merak ediyorum. Nasıl ortaya çıktı bu proje ve ilk üretim yaptığınız dönemden bizlere anlatabileceğiniz keyifli bir anınız var mı?

Biz 2008 yılında tesadüfen tanıştık aslında, ortak arkadaşlardan. Oldukça kısa bir süre içinde de beraber müzik yapmaya başladık. Sanırım ben Levni’nin bir parçasını dinlemiştim, onun üstüne konuştuktan sonra da bir şekilde beraber müzik yaparken bulduk kendimizi. 

Farklı şehirlerde yaşıyor olmanın üretim aşamasına ne gibi etkileri olduğunu düşünüyorsunuz? 

İki farklı ülkenin etkilerini net bir şekilde taşıyor bence müziğimiz. Doğal bir karışım oluyor. Başka dillerde konuşmanın, başka yaşamlar sürmenin, iki farklı kültürden beslenmenin müziğimizde olumlu bir etkisi olduğunu düşünüyorum.

Sizin için müziği canlı olarak dinleyiciye sunmak ve kayıt arasında ne gibi farklılıklar var? Demonation kapsamındaki konserinizde bizi ne gibi farklılıklar bekliyor?

Kayıtlar oldukça prodüksiyon odaklı ilerliyor. O anda ne karar veriyorsak o. Canlıdaysa oyun alanımız genişliyor gibi geliyor bana. 

Kendine Has Demonation Festivali’nde vereceğiniz konserle başlayacak 2018’de bizi Alike Places cephesinden neler bekliyor? Yeni bir albüm veya EP yayınlama planlarınız var mı?

Yeni parçalara başladık ve baya heyecanlıyız! Muhtemelen yeni bir single, ep veya albüm gelir. Belki hepsi bile olur. :) Onun dışında da konserler artar diye tahmin ediyorum.

Avusturya Kültür Ofisi’nin katkılarıyla Babylon’da gerçekleşecek Alike Places konseriyle ilgili detaylara buradan ulaşabilir, Kendine Has Demonation Festival No:8’in etkinlik sayfası için ise buraya tıklayabilirsiniz. 

ÖKFI Logo ohne Hintergrund zeminsiz

Benzer yazılar