Altın Gün’ün Türkiye’den favori psikedelik şarkıları

Altın Gün’ün Türkiye’den favori psikedelik şarkıları

Türkiye’den psikedelik müzikler git gide daha da çok grubu tesiri altına alıyor. Yakın zamanda Avrupa’nın ilgiyle takip edilen isimlerinden biri haline gelen Hollandalı Altın Gün’ü, 24 Mart’ta Babylon’daki Turkish Psychedelia gecesinde izleyeceğiz. Aynı gece nefis seçkilerinden biriyle Grup Ses, yaptığı keyifli düzenlemeler ve setlerle Avrupa’yı da kasıp kavuran Barış K ve her an sürprizlere açık setiyle Undomundo da Babylon sahnesinde olacak.

Geçtiğimiz kasım ayında Ahmet Fakroun ile birlikte Le Guess Who? Festivali’nde sahne alan Altın Gün’den Türkiye’den favori parçalarını bizim için sıralamasını ve anlatmasını istemiştik:

ÖZDEMİR ERDOĞAN  – “Gurbet”

Bana göre gelmiş geçmiş en güzel Türkçe parçalardan biri. Çok melankolik. B yüzünde yer alan “Elele” de harika. “Karaoğlan Almanya’da” ve “Uzun İnce Bir Yoldayım”, Özdemir Erdoğan’ın diğer nefis parçaları arasında.

İSTANBUL ÇALGICILARI – “Köroğlu Dağları”
Bana göre Türk disco tarihinin en iyi örneği. Bu şarkıyı Altın Gün olarak konserlerimizde de çalıyoruz.

ZAFER DİLEK – “Hey Onbeşli”
Zafer Dilek, Selda’nın klasikleşmiş ilk albümünün prodüktörlüğünü de yapmıştı. Ayrıca kendi ismiyle yayınladığı üç albümü bulunuyor. Bu parça ikinci ve en iyi albümünden. Albümdeki her parçaya bayılıyorum.

PARLA ŞENOL – “Şu Başıma Gelenler”
Sanırım Parla Şenol şarkıcıdan ziyade oyuncu olarak tanınıyor ama yayınladığı birkaç single’dan birinin b yüzünde yer alan bu parçada harikalar yaratmış. Groove dolu ve seksi.

ARİF SAĞ – “Şu Samsun’un Evleri”
Tüm zamanların en enerji yüklü ve en çok dans ettiren elektro saz performanslarından biri. DJ setlerimde mutlaka bu parçaya yer veriyorum. 

BARIŞ MANÇO – “Gönül Dağı”
Barış Manço’nun en sevdiğim parçalarından biri. Karanlık, biraz karamsar ve funky.

SELDA – “Yaz Gazeteci Yaz”
Bu parça Hollanda’daki genç (ve havalı) kitle tarafından bir kült olarak sahipleniliyor. Çoğu DJ setinde bu parçaya yer veriyor. Selda’nın başyapıt niteliğindeki albümünde yer alan gerçek bir klasik. Türk müziğiyle bu şarkı sayesinde tanıştığım için benim için yeri ayrı.

FİGEN HAN – “Haydi Bastır”
Manken oyuncunun yayınlamış olduğu yegâne single’ın seksi b yüzü.

ERKİN KORAY – “Estarabim”
Erkin Koray klasiklerinden biri. Tek bir tanesini seçmek gerçekten güç.

ERSEN & DADAŞLAR – “Kozan Dağı”
Bu şarkının her şeyine bayılıyorum. YouTube’da parçanın yeni bir versiyonuyla da karşılaşabilirsiniz ki onu dinlemekten kaçınmanızı öneririm

Benzer yazılar