Analog dokunuşların peşinde: Soccer96 


Analog dokunuşların peşinde: Soccer96 


Bant Mag. No:52’deki keşiflerimizden biri de üretim aşamasında spontanlıktan ve analog dokulardan taviz vermeyen İngiliz grup Soccer96.

Yazı: Busen Dostgül – İllüstrasyon: Nura Aliosman

İngiliz topluluk The Comet Is Coming’in gizemli üyelerinden Danalogue The Conqueror ve Betamax Killer’ın birlikte yer aldığı Soccer96, Shabaka Hutchings olmadan funk ve cazdan sıyrıldıkları üretimlere yer veren bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Tamamını canlı kaydetilmiş şarkılarında kendilerini herhangi bir yerde duyduğunuzda tanıyabileceğiniz synth tonları kullanan ikili, zaman zaman klavye soloları, zaman zaman da perküsyon öğeleriyle şarkılarının ilginç yerlerde gezinmesini sağlıyor.

2012’den bu yana üretimlerini sürdüren Soccer96, özellikle analog enstrüman tutkunlarının favori grupları arasında yer almaya aday bir oluşum. Eylül ayında yayınladıkları As Above So Below albümünde yer alan ve ilginç şarkı formları ile dinleyen herkesi anında saracak kayıtlar “Megadrive Lamborghini”, “Up Down” ve “The Swamp”; ikilinin tam olarak yapmak istediği müziği yansıtıyor. Analog dokunuştan kolay kolay vazgeçmeyeceklerini yaptıkları üretimlerle belli eden Danalogue The Conqueror ve Betamax Killer’ın, bu albümü kaydederken ne olursa olsun spontanlıktan taviz vermediklerini ve bunu Miles Davis’in söylemlerinden ilham alarak yaptıklarını belirtmekte fayda var.

Bant Mag. No:52’deki “Teftiş: Bu ay ne dinlesem?” dosyasına ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Benzer yazılar