“Anın yeniden yakalanamayacağı sihri”: 70. yaşı şerefine, Brian May’den alıntılar

“Anın yeniden yakalanamayacağı sihri”: 70. yaşı şerefine, Brian May’den alıntılar

Müzik tarihinin ikonik gitaristlerinden Brian May, bugün tam 70. yaşını kutluyor. Queen grubunun efsanevi üyesinin yeni yaşı şerefine; müziğe, Queen’e, hayata ve astronomiye dair sözlerinden bir seçki.

*Birkaç ayda bir büyük krizler yaşıyorum, sonrasında da inanç ve yaratıcılık anlamında harika patlamalar yaşıyorum. Garip bir tür hayvanım.

*Herhangi bir şeyi gerçekten tekrarlamanızın hiçbir yolu yok. Anın yeniden yakalanamayacağı sihrine büyük bir inanç besliyorum.

*Hayatımın yirmi yılını Queen’i oluşturmakla harcadım; şimdi de yıllarımı ondan uzaklaşmaya çalışmakla harcıyorum.

*Queen şarkıları bir rock yıldızının hayatından değil; normal insanların hayatlarından bahsetdiyor. Bence bu yüzden çok fazla insan şarkılarda kendinden bir şeyler bulabiliyor. Şarkılarımız tüm jenerasyonlara ulaşabildiği için çok şanslıyız.

*Her konseriniz kendine has olmalı. Her zaman kendinizi taze tutmak ve insanlara duymak istediklerini vermek arasındaki ince çizgiye basıyoruz.

*Her zaman doğru olan şeyleri yapan bir insan olmama eğilimim var.

*Gerçekten kendimi çok iyi zannediyordum; ta ki Hendrix’i görene kadar. Sonra düşündüm ki: “Evet, çok da iyi değilim.” 

*Beynimin gidebildiği kadar hızlı gitar çalabilmek istiyorum, ama beynim o kadar da hızlı değil.

*Müziğin içsel dünyalarla ilgili olduğunu düşünüyorum. İnsanların birbirlerine dokunabilme şekillerinin bir parçası. Bu benim için çok değerli. Astronomi de bir anlamda bunun tam tersi. İçeri bakmak yerine dışarıya, kavrayamayacağımız şeylere bakıyorsun.

*Annem küçükken cerrah olmak istediğimi söylüyor ama ben bunu hatırlamıyorum. Etrafta olan biten şeyleri anlamaya başladığım zamandan beri bir gitarist olmak istiyordum.

 

Benzer yazılar