Arayış ve kendini bulma: Tomaga


Arayış ve kendini bulma: Tomaga


Bant Mag. No:52’deki keşiflerimizden biri de Hands In The Dark etiketiyle yayınlanan The Shape Of The Dance albümüyle radarımıza giren Tomaga.

Yazı: Utr – İllüstrasyon: Türksen Kızıl

The Oscillation’dan tanıdığımız Valentina Magaletti ve Tom Relleen’in projesi olan Tomaga, 2013 yılında kendi çıkardıkları Sleepy Jazz For Tired Cats albümü ile serüvenine başladı. Multi-enstrümantalist kişilikleriyle yaptıkları kompozisyonlarda kemik döven tınılara, bas gitar ve perküsyon ile işledikleri karanlık gürültüye ve araya serpiştirdikleri soundscape’ler ile sizi arayışa çıkacağınız bir ruha sürükleyebilir.

Drone ve synth’ler ile kendi tınısal kaygılarını ortaya çıkaran Tomaga, gençlik yıllarında yakından takip ettikleri Wire, Silver Apples ve Pierre Bastien ile sahne aldı. Geçtiğimiz günlerde Hands In The Dark etiketiyle yayınladığı  The Shape Of The Dance albümünde vibrafon, osilatör gibi ekipmanları da kendine dahil eden grubun  “Gonda’s Dream” parçasında kaybolurken, “Stone Comb” da arayışa girip “A Perspective With No End” de kendinizi bulabilirsiniz. Edindiğimiz haberlere göre de Tomaga, önümüzdeki aylarda Fransa’nın güçlü deneyselcilerinden olan Pierre Bastien ile bir albüm çıkaracakmış.

Bant Mag. No:52’deki “Teftiş: Bu ay ne dinlesem?” dosyasına ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Benzer yazılar