Basılı inatlar: Dünyadan ilham verici dergi fikirleri

Basılı inatlar: Dünyadan ilham verici dergi fikirleri

Basılı dergi kültürünü farklı açılarıyla masaya yatırdığımız Bant Mag. No:50’deki “Basılı inatlar” dosyamızda hazırladığımız; sörf, yemek, altkültür, seyahat, eleştiri, illüstrasyon, müzik, fotoğraf, koşu gibi farklı alanlara yoğunlaşan, kimi yeni ve kimi hiç de yeni olmayan, kafa açıcı ve kıskandıran fikirlere sahip nefis dergilerden bir seçki (biraz sınırlı da olsa) karşınızda…

THE TRAVEL ALMANAC

The Travel Almanac
Sade ve etkileyici tasarımıyla okuyucularına bakmaya doyamayacakları sayfalar sunan Berlin ve New York merkezli The Travel Almanac, harika röportajlar ve keşiflerle dolu bir seyahat dergisi. Derginin onuncusu sayısından itibaren her sayıyla birlikte okuyuculara verilen The Travel Diary kitapçıkları da farklı sanatçıların “seyahat” konseptini kendince yorumladığı işlerinden oluşuyor.

SHELF HEROES

Shelf Heroes
Sinemaya dair ya da sinemadan esinlenilmiş her şeyin yer alabileceği Shelf Heroes, film eleştirilerinin yer aldığı bir blogla olan macerasına sonraki yıllarda fanzin estetiği ve yaklaşımını benimseyerek her sayısında değişken tasarımlarla ve nefis çizimlerle okuyucularının karşısına çıkan bir basılı dergiye dönüştü.

DARWIN MAGAZINE

Darwin Magazine
Her sayıda farklı bir konseptle karşımıza çıkan dergilerden biri Darwin Magazine. Shelf Heroes gibi ilk olarak dijital bir platform olarak başlayıp sonra basılı dergi yayınlamaya başlayan Darwin, son yılların en dikkat çekici fotoğraf dergilerinden biri. Derginin şimdiye dek yayınlanan yedi sayısında “Komşuluk”, “Sınırlar” ve “Altkültür” gibi temalar yer aldı.

BULL TONGUE REVIEW

Bull Tongue Review
Sonic Youth grubunun kurucularından Thurston Moore ve seksenlerden bu yana müzik yazarlığı yapan Byron Coley ikilisinin “yalnızca” albüm değerlendirmesi üzerine kurulu olan, fanzin ruhunu kucaklayan basılı yayını. Galiba daha fazlasını söylemeye gerek yok!

FAR RIDE MAGAZINE

Far Ride Magazine
Dünyanın dört bir yanından bisiklet hikâyelerini derleyen Kore merkezli dergi Far Ride Magazine, okuyucularını daha fazla bisiklete binmeye teşvik etme amacı taşıyor. Derginin heyecan verici öyküler ve ilham verici karakterlerle dolu sayılarında yer alan nefes kesen fotoğraflar da Far Ride’a dair en güzel detaylardan.

TAPAS 

Tapas
İspanyol yayın kuruluşu Spainmedia tarafından geçtiğimiz yıl basılmaya başlayan Tapas, iştah ve zihin açıcı bir yemek dergisi. Hem İspanyolca hem İngilizce basılan derginin editörü Andrés Rodríguez, gastronominin hiçbir zaman olmadığı gibi görkemli olduğunu ve bu derginin insanların talebi üzerine yayın hayatına başladığını belirtiyor.

MUSOTREES

Musotrees
Seul merkezli Musotrees, okuyucularını harekete geçirme ve yollara düşürme amacı güdüyor. Harika bir görsel kimliğe sahip olan Musotrees, dünyanın dört bir yanından güzellikleri keşfetmek ve ilginç seyahat rotaları oluşturmak isteyenlerin mutlaka göz atması gereken bir yayın.

ACID

Acid
Yılda iki kez çıkan Acid, sörf kültürünü farklı açılardan yaklaşarak ele alıyor. Sanat, felsefe, bilim, şiir, müzik, fotoğraf ve benzeri birçok kavramla sörfü kesiştiren dergi, aynı zamanda bir web portalı olarak da servis veriyor.

ZOETROPE

Zoetrope: All Story
Francis Ford Coppola tarafından 1997 yılında yayınlanmaya başlayan Zoetrope, üç ayda bir yayınlanan ve her sayıda konuk edilen sanatçılarla konseptini belirleyen bir dergi. Bugüne kadar PJ Harvey, David Bowie, Woody Allen, Gus Van Sant ve Dennis Hopper gibi isimlerin konuk olduğu dergi, söz konusu isimlerin hazırladığı ve önerdiği içeriklerden oluşuyor.

ACCENT MAGAZINE

Accent Magazine
Yılda iki kez yayınlanan Accent Magazine, dünyanın dört bir yanından ilham ve şaşkınlık verici öyküleri derleyen bir yayın. Kendi deyimleriyle “Dünyayı yaşamak için daha iyi bir yer haline getiren gündelik kahramanlar”ı portreleyen derginin ilk sayısı bu sene yayınlandı.

Liste ve dosyanın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:50’ye ulaşabilirsiniz.

Benzer yazılar