Bir bisiklet ve biraz kâğıtla yapılan tekno: Jacques


Bir bisiklet ve biraz kâğıtla yapılan tekno: Jacques


Bant Mag. No:51’de yer alan keşiflerimizden biri, her türlü objeden çıkan seslerle müzik yapmayı alışkanlık edinmiş Parisli müzisyen Jacques.

Yazı: Ege Yorulmaz – İllüstrasyon: Hilal Can

Jacques, kendi koyduğu isimle Transversal Techno yapan bir elektronik müzik sanatçısı. Paris’te kurulan G-spot isimli sanat kolektifinden ayrıldıktan sonra yine Paris’te müzik yapmaya devam ediyor. Jacques’ın kullandığı sesler çoğunlukla doğadan ya da kendi kaydettiği günlük hayatta kullanılan objelerden geliyor. Bu anlamda sanatçının müziği kendine has ve oldukça tok seslerle dolu.

Geçtiğimiz aylarda yayınladığı “Phonocose #1” isimli videoda Jacques’ın çalışma düzeneğini ve aralarında bir bisiklet, bir kalem, birkaç parça kâğıt olan, seslerini çıkardığı kaynakların birçoğunu görebiliyoruz. “Phonocose”, Jacques’ın müziğinin en minimal seslerden yola çıkarak aşama aşama karmaşıklaşmasını gösteren bir video olmasının yanında, aynı zamanda öncesinde oldukça gizemli bir imajı koruyan sanatçının gerçek bir insan olduğunu görebildiğimiz ilk video. Jacques’ın, “Her şey muhteşem” anlamına gelen ilk resmi EP’si Tout est Magnifique, Pains Surprises’dan 2015 yılı içinde çıktı.

Benzer yazılar