Bu hafta sinemada “Dovlatov” izlemek için 8 neden

Bu hafta sinemada “Dovlatov” izlemek için 8 neden

Rus sinemasının nevi şahsına münhasır ustalarından Aleksey German Jr.’ın buram buram edebiyat kokan dönem filmi Dovlatov bu cuma vizyona giriyor. Filmi ne yapıp edip sinemada izlemeniz için hazırladığımız sekiz neden ise şöyle:

  1. Rus edebiyatının gelmiş geçmiş en önemli yazarlarından olan ve ancak ölümünden sonra hak ettiği değeri gören Sergei Dovlatov’un 1971 yılındaki altı gününe ortak olmak için.
  2. Bol ödüllü ilk filmi The Last Train (2003) ile kazandığı başarının ardından incelikli sinemasal dilini sonraki enfes filmleriyle de ortaya koyan Aleksey German Jr.’ın Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan ve Sanatsal Katkı Ödülü’nün (Kostüm ve yapım tasarımı dalında) sahibi olan son filmini beyaz perdede görebilmek için.

  3. Aleksey German Jr.’ın yalnızca, hikayesini başarıyla anlatmayı beceren bir yönetmen değil, aynı zamanda etkileyici sahne koreografileri ile, çektiği senaryolara benzersiz bir dokunuş getiren bir sanatçı oluşuna şahit olmak için.

  4. 70’li yılların Rusya’sındaki entelektüel çevreler ile Brejnev dönemi Sovyet Rusya’sı arasındaki ilişkiyi gözler önüne seren filmin, sanatçı ve siyasetçi arasındaki ilişkiye dair bugün de güncelliğini koruyan tespitlerine kulak vermek için.

  5. Aleksey German Jr.’ın alameti farikası olan çarpıcı görsel dile, bir önceki leziz filmi Under Electric Clouds’tan (2015) da hakim olanların, bu kez daha da keskin bir görüntü yönetimi, ödüllü yapım tasarımı, kostüm ve sanat yönetimi çalışmasıyla bir kez daha yönetmene hayranlıklarını katmerleyebilmesi için.
  6. Başroldeki 28 yaşındaki Yugoslav asıllı genç oyuncu Milan Maric’in genç Sergei Dovlatov rolünde çıkardığı sakin, ölçülü ve dengeli performansına tanıklık etmek için.

  7. Birkaç sinema yazarı ve güvenilir dergi tarafından şimdiden 2018’in en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen bu yapıtı, yıl bitmeden görmeyi başarıp, yıl sonu listeleri ve ödül sezonunda ortamlardaki muhabbetlerden dışlanmamak için.

  8. Bizde geçtiğimiz nisan ayında gerçekleştirilen İstanbul Film Festivali’nin Dünya Festivallerinden bölümünde gösterilen filmi, festivalde görme fırsatını kaçıranların elde ettiği bu yeni fırsatı ıskalamaması için.

Benzer yazılar