Bu hafta sinemada “Museo” izlemek için 8 neden

Bu hafta sinemada “Museo” izlemek için 8 neden

Meksika tarihinin gelmiş geçmiş en acayip soygun olayını muazzam bir ritim ve hikâye ile karşımıza getiren Müze / Museo / Museum bu cuma vizyona giriyor. Filmi ne yapıp edip sinemada izlemeniz için hazırladığımız sekiz neden ise şöyle:

  1. Meksika sinemasının genç ve yetenekli yönetmenlerinden Alonso Ruizpalacios’un çok sevilen ilk filmi Güeros’un ardından bir kez daha turnayı gözünden vuruşuna şahitlik etmek için.

  2. Bundan 25 yıl önce Meksika Tarih Müzesi’ni soyup kaçmayı başaran ve izlerine rastlanamayan iki genç adamın macerasına, gerçek olayları kaynak alan ama gerçekleri kendi sinemasal dünyasında belli ölçüde manipüle eden hikâyesi için.

  3. İnsanı avucunun içine alan senaryosu ve özellikle kalp sıkıştıran soygun sahnesinde zirve yapan başarılı reji çalışmasına hayranlık duymak için.

  4. Geçtiğimiz Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan ve Tom Tykwer’in başkanlık ettiği jüriden En İyi Senaryo ödülüyle ayrılan filmin, bu başarıyı nasıl da hak ettiğine şahit olmak için.

  5. Uzun zamandır nefis bir filmde izleme fırsatı bulamadığımız, Meksika’nın gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından Gael Garcia’yı başrolde iki saat boyunca doya doya izleyebilmek için.

  6. Yer yer gergin, yer yer duygusal, yer yer aksiyonun doruklarında gezinen senaryosundaki komik duraklarda sıkça kikirdemek ve filmin nostaljik ve eğlenceli anlatımına kapılıp gitmek için.

  7. Bu yıl Alfonso Cuaron’un Roma’sı ile birlikte Meksika sinemasından çıkmış belki de en iyi film olduğu için Yabancı Dilde En İyi Film Oscar yarışına iki filmden hangisinin gönderilmesinin doğru olacağıyla ilgili fikir yürütebilme hakkınızı kullanabilmek için.

  8. Büyük festivallerin radarına girme konusunda çok da güçlü olmayan bir tür filmine, iyi yapıldığında nasıl kapılar açıldığına tanık olmak, stresli ya da yoğun temponuzdan iki saatliğine kopup, fazla kafa yormayan ancak iç ısıtmayı ve baştan sona sizi heyecanlandırmayı ihmal etmeyen bir hikâyeye ortak olmak için.

 

Benzer yazılar