Bu hafta sinemada “The Death of Stalin” izlemek için 8 neden

Bu hafta sinemada “The Death of Stalin” izlemek için 8 neden

Gösterildiği festivaller ve kazandığı ödüllerle 2017’nin adından en çok söz ettiren İngiliz filmlerinden The Death of Stalin, hızlı, yaratıcı ve son derece komik bir taşlama. Bu enfes komediyi beyaz perdede izlemeniz için gereken 8 neden ise şöyle:

1. Sovyet diktatör Stalin’in son günleri, ölümü ve sonrasında yaşananlara, tadına doyulmaz bir mizah anlayışıyla şahit olmak için.

2. The Thick of It ve Veep gibi efsane politik komedilerin yaratıcısı Armando Iannucci’nin, 2009 yapımı benzer tarzdaki komedisi In the Loop’tan sonra yazıp yönettiği bu ilk filmle, Iannucci’nin kalemi ve rejisine kayıtsız şartsız teslim olmak için.

3. Dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Londra Film Festivali ve hemen ardından Toronto Film Festivali’nde neden bu kadar övgüyle karşılandığını görmek için.

4. En İyi İngiliz Filmi ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında aday olduğu BAFTA ödüllerinin yanı sıra, 13 dalda aday olduğu British Independent Film Awards’tan topladığı dört ödülden fazlasına layık olup olmadığını tartışmak için.

5. Steve Buscemi, Jeffrey Tambor, Simon Russell Beale, Paddy Considine, Jason Isaacs, Rupert Friend, Olga Kurylenko gibi önemli isimleri bir araya getiren efsane oyuncu kadrosundan leziz performanslar izlemek için.

6. Filmin uyarlandığı aynı adlı Fransız çizgi romanın da başına geldiği gibi, bu filmin de neden Rusya sınırları içerisinde saniyesinde yasaklandığını anlayabilmek için.

7. Keskin bir mizah anlayışına sahip İngiliz komedilerine özel bir zaafı olanlar için, zekice diyalogları ve birbirinden absürt durumlarıyla gerçek bir şölene dönüştüğü için.

8. Geçtiğimiz !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin en çok konuşulan ve en sevilen filmlerinden birini, festivalde kaçırmış olmanıza rağmen, hala sinemada izlemek için bir şansınız daha olduğu için.

40629549881_2103f47acf_o

Benzer yazılar