Cannes Film Festivali’nin bu yılki tartışmalı programı açıklandı!

Cannes Film Festivali’nin bu yılki tartışmalı programı açıklandı!

 

Bu yıl 8-19 Mayıs 2018 tarihlerinde 71. kez düzenlenecek Cannes Film Festivali’nin resmi programı açıklandı. Açılış filmi dahil 18 filmin açıklandığı Ana Yarışma bölümünde, olmasına kesin gözüyle bakılan Nuri Bilge Ceylan’dan Claire Denis’ye, Alfonso Cuaron’dan Mike Leigh’e, Carlos Reygadas’dan Yorgos Lanthimos’a, Terry Gilliam’dan Terrence Malick’e çok sayıda yönetmenin yer almaması tartışma konusu oldu. Bir süre önce Netflix filmlerinin yarışmaya alınmayacağının açıklanmasıyla birlikte, Netflix’in Cannes’dan resmi olarak çekilmesiyle başlayan tartışmalar, sosyal medyada Ana Yarışma’ya seçilmemiş olan yönetmenlerle, listede adı olanlar arasındaki kıyaslamalarla devam ediyor.

Tüm bunlara rağmen elbette yine son derece heyecanlı bir programla karşımızda olan Cannes’ın resmi seçkisinde yer alan filmler şöyle:

shoplifters

Shoplifters

ANA YARIŞMA

“Everybody Knows,” Asghar Farhadi – Açılış Filmi
“At War,” Stéphane Brizé
“Dogman,” Matteo Garrone
“The Picture Book,” Jean-Luc Godard
“Asako I & II,” Ryusuke Hamaguchi
“Sorry Angel,” Christophe Honoré
“Girls of the Sun,” Eva Husson
“Ash Is Purest White,” Jia Zhang-Ke
“Shoplifters,” Kore-Eda Hirokazu
“Capernaum,” Nadine Labaki
“Burning,” Lee Chang-Dong
“BlacKkKlasman,” Spike Lee
“Under the Silver Lake,” David Robert Mitchell
“Three Faces,” Jafar Panahi
“Cold War,” Pawel Pawlikowski
“Lazzaro Felice,” Alice Rohrwacher
“Yomeddine,” A.B Shawky – İlk Film
“Summer,” Kirill Serebrennikov

BELİRLİ BİR BAKIŞ (Un Certain Regard)

“Border,” Ali Abbasi
“Sofia,” Meyem Benm’Barek
“Little Tickles,” Andréa Bescond & Eric Métayer
“Long Day’s Journey Into Night,” Bi Gan
“Manto,” Nandita Das
“Sextape,” Antoine Desrosières
“Girl,” Lukas Dhont
“Angel Face,” Vanessa Filho
“Euphoria,” Valeria Golino
“Friend,” Wanuri Kahiu
“My Favorite Fabric,” Gaya Jiji
“The Harvesters,” Etienne Kallos
“In My Room,” Ulrich Köhler
“The Angel,” Luis Ortega
“The Gentle Indifference of the World,” Adilkhan Yerzhanov

solo

Solo: A Star Wars Story

YARIŞMA DIŞI

“Solo: A Star Wars Story,” Ron Howard
“Le Grand Bain,” Gilles Lellouche

ÖZEL GÖSTERİMLER

“10 Years in Thailand,” Aditya Assarat, Wisit Sasanatieng, Chulayarnon Sriphol & Apichatpong Weerasethakul
“The State Against Mandela and Others,” Nicolas Champeaux & Gilles Porte
“Le Grand Cirque Mystique,” Carlo Diegues
“Dead Souls,” by Wang Bing
“To the Four Winds,” Michel Toesca
“La Traversee,” Romain Goupil
“Pope Frances – A Man of His Word,” Wim Wenders

GECEYARISI GÖSTERİMLERİ

“Arctic,” Joe Penna
“The Spy Gone North,” Yoon Jong-Bing

 

Benzer yazılar