Çizgilerle: Linda Sharrock

Çizgilerle: Linda Sharrock

Efsanevi müzisyen Linda Sharrock‘ın kariyerinin satırbaşlarını, Deniz Pasha’nın illüstrasyonlarıyla hatırlıyoruz.

lin

Linda Sharrock’un avangart müziğe olan ilgisi sanat okuduğu yıllarda başladı. 1960’ların ikinci yarısını Pharoah Sanders ve Sonny Sharrock’la çalışarak geçirdi. Sharrock’un sesini kullanırken yarattığı dışavurumların ve sürprizlerin ilk kanıtlarından biri, prodüktörlüğünü Herbie Mann’ın üstlendiği 1969 tarihli Black Woman albümü oldu.

lin2

1970’lerde Sonny Sharrock’la birlikte iki albüm daha yapan sanatçı 1973 yılında İstanbul’u ziyaret etti. Linda ve Sonny Sharrock Türkiye’ye Amerikalı yazar James Baldwin’i ziyaret etmek için gelmişti. Türkiye’de bulundukları süre içinde Sedat Pakayın hazırladığı James Baldwin belgeselinin müziklerini kaydettiler. 

lin3

Müzik hayatına kısa bir süre ara veren Linda Sharrock, 1980’lerin sonlarına doğru farklı projelerle çıkageldi. Müzik yolculuğu süresince sanatçı, Herbie MannJoe Bunner ve Ernst Jandl gibi birbirinden farklı isimlerle ortak çalışmalarda bulundu.

lin4

Sharrock 1990-2004 yılları arasında üç solo albüm yayınladı. Son zamanlarda ise The Linda Sharrock Network isimli yeni projesiyle haşır neşir. Şimdiye kadar bu kapsamda ortak çalışmaya dayanan ve emprovize üç konsept kayıt yayınladı: No Is No (Don’t Fuck Around With Your Women)Gods ve son olarak da They Begin To Speak.

lin5

Benzer yazılar