Dina Asher-Smith: “Şu sıralar gerçekten giymeyi en sevdiğim şey Nike React”

Dina Asher-Smith: “Şu sıralar gerçekten giymeyi en sevdiğim şey Nike React”

Nike’ın son buluşu Nike React’i deneyimleyen sporcuları ağırladığımız serimizde bu kez İngiltere’nin yükselen yıldız atletlerinden Dina Asher-Smith var.

İngiltere’nin son yıllardaki en yetenekli sporcularından biri olan Dina Asher-Smith, atletizm dünyasının gelecek vadeden isimlerinden biri olmayı henüz 22 yaşındayken başardı. 100 metre ve 200 metre yarışlarında kazandığı başarılarla İngiltere rekorunu elinde tutan Asher-Smith, geçtiğimiz yıl geçirdiği sakatlık sebebiyle kısa bir süre ara vermek zorunda kaldığı kariyerine şu sıralar yaptığı sıkı antrenmanlarla devam ediyor.

2016’da Amsterdam’da gerçekleşen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 200 metre yarışlarında altın madalya kazanan Dina Asher-Smith, 2013 yılında ise Dünya Gençler Şampiyonası’nda 100 metrede yine altın madalya kazanan sporcu olmuştu. 2016 yılında Brezilya’da gerçekleşen Olimpiyatlara kariyerinde ilk kez katılan Asher-Smith, 4×100 metre yarışından bronz madalyayla ayrıldı.

Great Britian's Dina Asher-Smith celebrates after winning the Women's 200m Final during day two of the 2016 European Athletic Championships at the Olympic Stadium, Amsterdam.

İleride başarılı bir atlet olacağına karar verdiği zamandan itibaren kendini buna motive eden Dina Asher-Smith’in gençlik kariyeri de oldukça parlak. Henüz 2011 ve 2013’te katıldığı gençlik turnuvalarında 4×100 metre ve 200 metre yarışlarından altın madalyayla ayrılarak, gelecekte ismini sık sık duyacağımızın sinyallerini veren Asher-Smith, 2015 yılında ise 100 metreyi 10.99 ile koşarak o tarihe kadar 11 saniyenin altında koşmuş ilk İngiliz kadın sporcu olma unvanına erişmişti. Aynı yıl, 200 metreyi 22.07’lik bir süreyle koşan Dina Asher-Smith, yine İngiltere rekorunu kırarak tarihe geçmişti.

Nike’ın en başarılı genç sporcularından biri olan İngiliz koşucuyu, son olarak Londra’daki müzisyen ve sporcuların yer aldığı eğlenceli Nike videosu Nothing Beats A Londoner’da izlemiştik. Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden biri olan Londra’da yaşamanın zorluklarından bahseden ama hiçbir zaman pes etmeyen sporcuları izlediğimiz reklam filmini yeniden hatırlayalım.

Neredeyse İngiltere rekorlarının hepsini elinde tutan Dina Asher-Smith, çocukluğundan bu yana bağlandığı spora inancını da zaman zaman yaptığı açıklamalarla da belli etti. Asher-Smith’in birkaç söylemine birlikte göz atalım.

Bana sekiz yaşımdayken ne olmak istediğimi sordular. ‘Olimpik sporcu olmak, o podyuma çıkmak istiyorum’ dedim. 

İdollerimden biriyle aynı turnuvada yer almak zaten inanılmaz bir şeyken, bir de yan yana kulvarlarda yarışıyor olmak paha biçilmez bir his.

dina3

Dünyanın en hızlı adamı Michael Johnson’ın ev sahipliğinde gerçekleşen Londra’daki Nike React lansmanındaki konuklardan biri olan Dina Asher-Smith birçok sporcunun katıldığı ve Michael Johnson’ın koşu üzerine merak ettiği sorular sorduğu söyleşiye de katıldı.

Söyleşide, yakın zamanda sakatlık geçiren Dina Asher-Smith, iyileşme sürecini ve motivasyonunu şu şekilde anlattı: “Benim için pozitif olmak aslında çok kolay çünkü zaten normal hayatımda da oldukça pozitif ve sakin bir insanım. Sakatlığımın ardından hayatımdaki en önemli şey olan koşuya oldukça minnettar hissettim çünkü durup düşündüğümde yine kendimi nasıl daha hızlı koşabilirim diye düşünürken buldum. Koşmaya motiveydim ve yapmak istediğim şey sadece buydu. Sonuçta, benim işim son çizgiyi geçmek. Şu an sakatlığımdan dolayı bu konuda çeşitli aksaklıklar yaşasam da, ne olursa olsun tek amacım yarışın sonunda o çizgiyi geçmek.”

dina2

Güçlü ve pozitif olmasıyla tanınan İngiliz sporcu Dina Asher-Smith, aslında sırrının kendine güvenmek olduğunu söyleyerek şu şekilde devam etti: “Bir koşucu olarak her zaman sevdiğim şeyleri giymeliyim çünkü eğer kıyafetlerim, her şeyim mükemmel olursa ben de o kadar kendimden emin ve iyi hissederim. Şu sıralar gerçekten giymeyi en sevdiğim şey Nike React. Rengine bayılıyorum.”

Nike React’le ilgili tüm detaylar ulaşmak ve Nike Epic React satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Benzer yazılar