Efsanevi kayıt teknisyeni Rudy Van Gelder, 91 yaşında hayatını kaybetti

Efsanevi kayıt teknisyeni Rudy Van Gelder, 91 yaşında hayatını kaybetti

Caz tarihinin en önemli isimlerinden biri olan kayıt teknisyeni Rudy Van Gelder, 91 yaşında hayatını kaybetti. Kendi ismiyle anılan stüdyosunda ağırladığı John Coltrane, Miles Davis, Wayne Shorter ve nice müzisyenin albümlerini kaydeden Van Gelder, birçok kayıt tekniğinin öncüsü olmuş bir isimdi.

Özellikle enstrümanların canlı çalım hissiyatını koruduğu, sıcak tınılı kayıtlarıyla tanınan Van Gelder, kariyerinin büyük kısmını efsanevi plak şirketi Blue Note’la çalışarak geçirmişti. 2013 yılında Audio Engineering Society’nin en prestijli ödülü olan Altın Madalya’yı kazanan Van Gelder, 1950’lerin başından itibaren başladığı albüm kayıtlarına 1959 yılından itibaren New Jersey’deki Englewood Cliffs’te geniş stüdyosunda devam etti.

John Coltrane’in en ünlü albümlerinden A Love Supreme, Freddy Hubbard’ın 1970 yılında yayınlanan Red Clay albümü ve Miles Davis’in Charles Mingus, Elvin Jones, Britt Woodman ve Teddy Charles eşliğinde kaydedilen albümü Blue Moods, Rudy Van Gelder’in kaydettiği en önemli albümlerden birkaçı. Rudy Van Gelder’in uzun zamanlar Charles Mingus’un kayıtlarını da stüdyosunda yapmak istediği ama Mingus’un bunu kabul etmediği biliniyor. Anlatılanlara göre, Mingus yakın çevresinde Van Gelder’in sesleri değiştirdiğini düşündüğünü dile getiriyormuş.

Benzer yazılar