En bomba 10 ‘arak’ şarkı!

En bomba 10 ‘arak’ şarkı!

Bize her dinlediğimizde başka şarkıları hatırlatan onlarca şarkıya denk gelmişizdir. Bu listenin bir numarasındaki şarkıyı dinledikten sonra yapmaya karar verdiğimiz bu listede hem günümüzden hem geçmişten unutulmaz ‘araklar’ yer alıyor!

10- Surfer Blood – Twin Peaks // The Animals – We Gotta Get Out Of This Place

Surfer Blood’ın 2010 yılında yayınladığı bu single, doğrudan The Animals’ın 1965 çıkışlı hitini anımsatıyor. Çok fazla değiştirmeden, olduğu gibi yedirmişler melodiyi şarkıya!

9- One Direction – Best Song Ever // The Who – Baba O’Riley

Bu şarkı son zamanlarda büyük olay oldu diyebiliriz. Ergenlerin favorisi One Direction’ın yeni şarkısı yayınlandığı anda başlayan ‘çalıntı’ tartışmalarına grubun menajeri son noktayı koydu: ‘Bizim gençler The Who’dan ilham almış, telif sorunu falan yok’

http://youtu.be/A53Ptk3NN3E

8- Downtwon Abbey Theme Song // X-Files Theme Song

İki dizinin yayına başladıkları yıllar arasında yaklaşık 17 sene var. Ama dizi sektöründe ‘theme song’ anlayışı bu 17 senede çok da ileri gitmemiş anlaşılan.

http://youtu.be/d8bSkWDlarg

7- Gorillaz – Feel Good Inc. // U2 – Staring At The Sun

Biraz üzücü bir benzerlik var bu şarkıda. İki şarkının da vokal melodileri birbirine bir hayli benziyor.  Feel Good Inc.’te ‘Windmill, windmill’ diye başlayan vokal melodisiyle, Staring At The Sun’daki vokalin ilk girdiği melodiye dikkat edelim! 

http://youtu.be/pls_luhVdAw

6- Modest Mouse – Blame It On The Tetons // Sonic Youth – Unwind

Thurstoon Moore bu tür hareketlerden hoşlanmaz sevgili Modest Mouse!

5- Arcade Fire – Sprawl ii // Blondie – Heart of Glass

Arcade Fire’ı ana akım müzik sahnesine VIP’den sokan The Suburbs albümünün en akılda kalıcı şarkılarından biri buram buram Blondie’nin hiti Heart of Glass‘ı hatırlatıyor.

4- The Glitch Mob – Fortune Days // Salt-n-Pepa – Push It

İki grubun ortak dinleyicilerinin sayısı muhtemelen çok fazla değildir. The Glitch Mob, Push It’in melodisini alıp bambaşka bir şeyde kullanarak durumu biraz kurtarmış olsa da,  maalesef şarkıların ana melodisinin birbirine bu kadar benziyor olması biraz düşündürücü.

3- The Beatles – I Feel Fine // Bobby Parker – Watch Your Step

John Lennon, 1964’te yayınlanan şarkıyla ilgili bu benzerlik sorulduğunda, parçanın gitarlarını ve davullarını Bobby Parker’dan arakladığını kabul etmiş.

2- Nirvana – Come As You Are // Killing Joke – Eighties

Bu gerçekten bir hayli çarpıcı. Aynı gitar riff’i yahu! Kurt Cobain, İngiliz post punk sahnesine meğer bu kadar düşkünmüş!

1- Queens of the Stone Age – Fairweather Friends // Herhangi bir Duman şarkısı

QOTSA’nın yeni albümü …Like Clockwork’te yer alan şarkıalbümün en iyilerinden biri değil. Hatta vasat bir QOTSA şarkısı bile diyebiliriz. Yine de şarkının ilk 30 saniyesini dinlerken Duman’ı sahnede (hatta Bostancı Gösteri Merkezi DVD’sinde) bu şarkıyı çalarken gözünüzde canlandırmanız pek muhtemel. Eğer Josh Homme bir röportajda ‘Albümü kaydederken en çok Duman’ın ‘Seni Kendime Sakladım’ albümünü dinledik’ derse şaşırmayacağız artık!

http://youtu.be/t5GiG7SqcAo

Benzer yazılar