Farklı sanatçılardan, hakkında sözlerle: Freddie Mercury

Farklı sanatçılardan, hakkında sözlerle: Freddie Mercury

Müzik tarihinin en özel figürlerinden biri olan Freddie Mercury, bundan tam 71 yıl önce bugün artık Tanzanya olarak bilinen Zanzibar Sultanlığı’nda dünyaya gelmişti. Efsanenin anısına, kendisinin ölümün ardından David Bowie’den Robbie Williams’a birçok efsanevi sanatçı tarafından Freddie Mercury hakkında söylenmiş sözleri hatırlıyoruz.

“Freddie, üm tiyatral rock performansçıları arasında işi herkesten daha ileri götürmeyi başarabilmiş olandı… Ve tabii ki, ben her zaman tayt giyen erkekleri takdir ederim. Onu sadece bir kez konserinde izleme şansı yakaladım ve dedikleri gibi, dinleyicilerini avucunun içinde tutabilen bir kişiydi.”
-David Bowie

“Bazı şarkıcıların harika teknikleri; bazılarının da seslerinde belli bir kalitede olan stilleri vardır. Freddie Mercury gibi bazı müzisyenler bu iki özelliğe birden sahipler.”
-Ozzy Osbourne

“Onu izledim; ölürken de izledim. Benim için çok acı doluydu, çünkü Freddie Mercury’yi ve onun sesini tam anlamıyla kullanış biçimini gerçekten çok sevmiştim.”
-Dave Mustaine (Megadeth)

“Onda tiyatrallık vardı. Hayatın kendinden daha büyüktü, yeniydi, tazeydi ve havalıydı. Bu bahsettiğim, insan kılığında yürüyen bir tanrıydı.”
-Mike Myers

“Freddie’yi kaybettiğimiz zaman yalnızca harika bir insanı kaybetmedik. Biz muhtemelen en iyisini kaybettik. Tüm zamanların en iyi virtüöz rock ‘n’ roll şarkıcısıydı. Her türlü tarzda söyleyebilirdi. Kendi söyleyiş tarzını her cümlesinde değiştirebilirdi, Tanrım, bu gerçek bir sanat! Ve yaptığı şeyde muhteşemdi!
-Roger Daltrey (The Who)

“Freddie, eğer oralarda bir yerdeysen ve işlerini yansıtabileceğin bir sanatçı arıyorsan lütfen bana bir albüm ver. Ya da en azından bir nakarat!”
-Robbie Williams

“Freddie Mercury’yi özlemediğim bir günüm bile yok.”
-John Taylor (Duran Duran)

Göz kamaştırıcılığının arkasında gerçek bir performansçı olmayı başarabilen çok az insan vardır. Bu başarılı bir müzisyen olmak ve bunu büyük bir özgüvenle yansıtabilmek için gereken çok soylu bir durumdur. Freddie de bu özellik vardı ve o, buna sahip olan az insandan biriydi.
-Robert Plant (Led Zeppelin)

“Sadece bir Freddie vardı ve onun da yerine birini koymamız imkansız.”
-John Deacon (Queen)

“Kimse Freddie’yi gerçek anlamda tanımazdı. O utangaç, nazik ve kibar biriydi. Sahnede gördüğünüz kişi değildi.”
-Roger Taylor (Queen)

Benzer yazılar