Fizikçi ve yazar Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti

Fizikçi ve yazar Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti

Birçoklarına göre Albert Einstein’dan sonraki en büyük deha olan ve araştırmaları dünyanın dört bir yanında ses getiren ünlü fizikçi ve yazar Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti. Sözleri, düşünceleri hep ne kadar ilham vericiydi.

*”Biri size yaptığınız bir hata yüzünden kızdığı zaman, ona bunun iyi bir şey olduğunu söyleyin. Çünkü kusurlar olmasaydı sen de ben de olmazdık.”

*”Biz, oldukça ortalama bir yıldızın ufak bir gezegenindeki gelişmiş maymun türleriyiz. Fakat evreni anlayabiliyoruz. İşte bu bizi çok özel kılıyor.”

*”Sessiz insanlar en gürültülü zihinlere sahiptir.”

*”Zaten var olan yollar üzerinden gelecek olan mükemmel bir teoriye inanmıyorum. Bizim yeni bir şeye ihtiyacımız var. Bunun ne olabileceğini tahmin edemeyiz ya da ne zaman bulacağımızı çünkü eğer bilseydik, çoktan bulmuştuk da! Bu 20 yıl içerisinde gelmeliydi, ancak belki de hiç bulamayacağız.”

*”Bilim evrenin nasıl başladığı problemini çözebilirse de, “evren neden var olmak zorunda?” sorusuna yanıt veremez. Ben bunun yanıtını bilmiyorum.”

*”Kara delikleri göz önünde tuttuğumuzda, belli ki Tanrı yalnızca zar atmakla kalmıyor, ayrıca gözleri kapalı oynuyor ve ara sıra da zarları görülemeyecek yerlere atıyor.”

*”Kadere inanıp hiçbir şeyin değiştirilemeyeceğini savunan insanlar bile karşıdan karşıya geçerken etrafına bakıyor.”

*”Bir muhabbet sırasında konuyu takip edemediğim anlarda karadelikleri ve fiziği düşünmeye başladığımı kabul etmeliyim. Engelli oluşumun yardımcı olduğunu söyleyebilirim.”

*”Eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse, sonuç Kolomb’un Amerika’ya ayak basmasından –ki bu yerliler için çok da iyi olmamıştı- çok daha büyük olur.”

*”Bir süper kahraman olmayı seçecek olsam Süpermen olurdum. Süpermen’de bende olmayan her şey var.”

Benzer yazılar