Geçmişi hatırlarken: 2010’lardan Amerika Sivil Haklar Mücadelesi Belgeselleri

Geçmişi hatırlarken: 2010’lardan Amerika Sivil Haklar Mücadelesi Belgeselleri

Le Guess Who? 2017 programındaki The Invaders belgesel gösterimi ve The Black Power Tarot sergisinden yola çıkarak 2010’larda yayınlanan etkileyici ve önemli Sivil Haklar Mücadelesi belgesellerini sıraladık.

 

Yazı: Yetkin Nural

Freedom Riders (2010)

Yönetmen: Stanley Nelson
Ne hakkında? Freedom Riders yaklaşık dört yüz Amerikalının ırk ayrımının yaşandığı bir toplumun bozuk ahlaki değerlerine ve normlarına ırk ayrımı gözetmeksizin bindikleri otobüslerle eyaletler arası seyahat ederek meydan okumasının öyküsünü anlatıyor.
Neden İzlemeli? Basit ve şiddet karşıtı bir direniş eyleminin karşılaştığı korku, nefret ve şiddet eylemlerini ortaya çıkaran etkileyici bir belgesel.
Alıntı: “Şöyle bir histen bahsedebiliriz: ‘Bu provokatörlerin suratlarına bir yumruk indirmek istiyorum. Birilerinden nefret etmeliyim. Birilerinden nefret etmek zorundayım.’”

The Loving Story (2011)

Yönetmen: Nancy Buirski
Ne Hakkında? Farklı ırklara mensup Richard ve Mildred Loving’in Sivil Haklar Mücadelesi döneminde, ırklar-arası beraberliği hor gören bir toplumda infial yaratan aşklarının öyküsü.
Neden izlemeli? Aşkın kararlılıkla beraber bazen gerçekten her şeye kadir olduğuna tanıklık etmek için.
Alıntı: “Belki bu ufak mücadeleleri kaybederiz ama büyük savaşı kazanırız.” – Mildred Loving

Black Power Mixtape 1967-1975 (2011)
Yönetmen: Göran Hugo Olsson
Ne hakkında? İsveçli basın mensuplarının 60’lar ve 70’lerde Amerika’da çektiği görüntülerden oluşan bu film, 30 yıl sonra bir İsveç televizyonunun bodrumunda bulundu ve yönetmen Göran Hugo Olsson tarafından editlendi. Belgesel sivil hak ve özgürlük mücadelesinin Angela Davis, Bobby Seale, Huey P. Newton, Eldridge Cleaver gibi önemli isimleri etrafında şekilleniyor.
Neden izlemeli? Angela Davis’le hapishanede yapılan etkileyici röportaj bu belgeseli kaçırmamak için başlı başına bir sebep ancak çok daha fazlasına hazır olun!
Alıntı: “Kendimizi herhangi bir şeye veya kişiye karşı koruma hakkına sahibiz. Hayır, biz şiddete inanmıyoruz. Öldürmeye inanmıyoruz. Zarar vermeye veya incitmeye inanmıyoruz. İnsanların canını acıtanlar ve zarar verenler değiliz. Koskoca bir toplumu kaçırıp buraya kendisine hizmet etmesi için getirenler biz değiliz. Ve bu yüzden ayağa kalkıyoruz ve hakkımız için savaşıyoruz. Barış istiyoruz, gururla yaşamak, sevmek ve çalışmak istiyoruz. Gururla büyümek istiyoruz. Kendimizi haksız görmek, veya savunmaya çalışmak aptalca. Gerçekten çarpık bir düşünce bu. Amerika’ya yazıklar olsun bu yüzden. Kendini ve ailesini savunmaya çalışan birini yargılayanlara yazıklar olsun. Yazıklar olsun.” – Erykah Badu

The Black Panthers: Vanguard of the Revolution (2015)

Yönetmen: Stanley Nelson
Ne hakkında? 20. yüzyılın en tartışmalı ve önemli politik organizasyonlarından biri olan Black Panther Party’nin yükselişi ve durduruluşu üzerine bir belgesel.
Neden izlemeli? Yedi yıllık bir süreç içerisinde büyük çabalarla ortaya çıkarılmış, daha önce hiç görülmemiş görüntüleri izlemek için.
Alıntı: “Silahlarımızı yanımıza alıp polisi takip edeceğiz. Yasal mesafemizi koruyacağız. Ancak gerektiği anda müdahale etmek üzere hazır olacağız.”

Dosyanın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:60’a ulaşabilirsiniz.

Benzer yazılar