Göksu Gül: “Göksu Gül Club, kendi pratiklerimin dışına çıkmamı sağladı”

Göksu Gül: “Göksu Gül Club, kendi pratiklerimin dışına çıkmamı sağladı”

25 Ocak’a dek Bant Mag. Havuz’da ziyarete açık olan Göksu Gül Club sergisinde birçok farklı materyal üzerine çalışmalar yapan Göksu Gül ile sergiye hazırlık süreci, bu sergi kapsamında hazırladığı özel performans videosu ve dahasını konuştuk.

IMG_4634

Göksu Gül Club fikri nasıl ortaya çıktı? Hikayesini dinleyebilir miyiz? 

Hakan Dedeoğlu ve Aylin Güngör’den sergi teklifi geldiğinde heyecanlandım, çünkü yeni bir seriye başlamak üzereydim ve kendi pratiğimi farklı yüzeylere taşıma amacındaydım: Ceketler, duvarlar, yeni çalışma yüzeyleri… Mesela heykel üzerine ilk defa bu sergiyle çizim yapmış oldum. Bant Dergisi’nin mekanı geleneksel sergileme pratiklerimin dışına çıkmamı sağladı diyebilirim.

Sergi kapsamında gösterimi yapılan bir de video var. Videoda seni sokaklarda duvarları boyarken görüyoruz. Bu videoyu çekmenin amacı neydi? Kimin fikriydi? 

Fikir benim. Bir akşam yönetmen arkadaşım Burak Uygun ile konuşurken aklıma geldi. “Yapalım mı?” dedim ve ertesi gün görüntü yönetmeni arkadaşımız Görkem Taş’ı da projeye katıp hemen işe koyulduk. Erenköy’de hem araba hem insan trafiğinin yoğun olduğu bir yerde çalıştık. Yanımıza gelen insanlarla ve bakmak için durup korna sesleri eşliğinde trafiği kesen araçlarla beraber çok eğlenceli bir gün geçirdik.  Harika iş çıkarttığımızı düşünüyorum.

Sergide ceketlerden objelere, çizimlerden aynalara kadar birçok farklı materyal var. Yine müthiş bir sabırla ve detayla işlenmiş çalışmaların karşısında büyülenmemek imkansız. Göksu Gül Club’a girecek olan çalışmaların için ne kadar zamandır çalışıyorsun? 

Arada başka işlere de zaman ayırarak dört ay kadar çalıştım. Ama çok ciddi çalıştım, gece-gündüz, tatilsiz.

Geçtiğimiz yıl birçok kez yurt dışında da bulundun. Şöyle bir baktığında seni geçtiğimiz yılda en çok etkileyen çalışmalar, sanatçılar, müzisyenler kimler oldu? 

Geçen sene New Museum’da Pipilotti Rist’in sergisini görmüştüm. Bütün günümü sergide geçirdim. Kendini tam anlamıyla vererek işini yapma durumunu ciddi şekilde hissettiğim, çok önemli günlerden bir tanesiydi.

IMG_4652

IMG_4657 IMG_4638

Benzer yazılar