Hikayeleriyle 5 Athena parçası 

Hikayeleriyle 5 Athena parçası 

Yerli sahnenin uzun soluklu topluluklarından biri olan Athena, 20 Ocak Cumartesi akşamı Vestel Gururla Yerli Konserleri serisi kapsamında Zorlu PSM Ana Tiyatro sahnesinde olacak. Sena Şener’in açılışını yapacağı etkinlik öncesinde, hikayeleriyle beş Athena parçasına bakıyoruz.

Bu sene 20. yılını kutlamaya hazırlanan Athena, hız kesmeden sürdürdüğü kariyerinde özellikle son yıllarda yakaladığı çıkışı dikkat çekici çalışmalarla devam ettiriyor. Özellikle Hakan ve Gökhan Özoğuz’a eşlik eden müzisyenlerin gruptaki yerlerini sağlamlaştırması, uzun yıllardır beraber çalıyor olmalarının da etkisiyle müzik dünyasında daha da dikkat çeken işler yapmaya başlayan Athena, 20 Ocak Cumartesi akşamı yine nefis ve yüksek enerjili performanslarından birini vermek için Zorlu PSM Ana Tiyatro’da olacak.

 

athena_poster

Sık sık cover parçalarıyla da karşımıza çıkan Athena, 2010’da ilginç bir çalışmayla karşımızdaydı. Efsanevi müzisyen Frank Sinatra’nın sözleri Paul Anka tarafından yazılan 1969 çıkışlı parçası “My Way”i bir reklam filmi için yeniden yorumlayan Athena, “Ben Böyleyim” isimli parçasını doğallığı ve özgürlüğü konu alan klibiyle birlikte paylaşmıştı. “Ben Böyleyim”, grubun özellikle son yıllardaki en sevilen parçalarından biri haline geldi.

2014 çıkışlı albümleri Altüst ile dört yıllık aranın ardından geri dönen Athena, beklentileri bir hayli karşılayan parçalarıyla kariyerlerindeki yedinci albümü yayınlamış oldu. “Kaçak”, “Kafama Göre”, “Parçalanıyoruz” gibi öne çıkan parçaların yanı sıra en vurucu kayıtlardan olan “Ses Etme”yle parlayan albüm, tam iki yıl aradan sonra bu kez nefis bir şekilde kurgulanmış bir kliple yeniden gündeme geldi. Onur Gökhan Gökçek’in başrolünde yer aldığı ve Gönenç Uyanık’ın yönettiği klip, LGBTİ+ haklarına sahip çıkması ve özellikle ayrımcılığa uğrayan bireylere dikkat çekmesi açısından ses getirdi.

Athena albümlerinde genellikle pek sık konuk ağırlamamasına rağmen, Altüst albümünde bu kaideyi bozdu. Kült topluluk MFÖ’nün kurucularından Mahzar Alanson’un Fuat Güner ile birlikte Mazhar ve Fuat ismiyle 1986’da yayınladıkları “Adımız Miskindir Bizim” parçasını yeniden yorumlayan Athena, parçanın kaydında Mazhar Alanson’u da konuk olarak ağırladı. Mazhar ve Fuat’ın şarkıyla aynı ismi taşıyan Yunus Emre şiirinden ilham aldığı düzenleme, Athena yorumuyla da bir o kadar beğeni topladı.

2016 yılının başlarında sinemaya uyarlanan yerli karikatür efsanesi Kötü Kedi Şerafettin, kendisiyle aynı ismi taşıyan filmle izleyicilerle buluşmuştu. Bülent Üstün’ün yaratıcısı olduğu karakterin eğlenceli filminde Athena, “Geblo” isimli parçasıyla filmin kapanışında izleyicilerle buluşmuştu. Grup, aynı zamanda bu parça için hazırladıkları klibi de Kötü Kedi Şerafettin’in beyaz perdeyle buluşmasından kısa bir süre sonra paylaşmıştı.

Son albümleri Altüst’ün ardından henüz yeni bir kayıt yayınlamayan Athena, geçtiğimiz sene bahar aylarında yerli bir cover çalışmasıyla müzikseverlere sürpriz yapmıştı. Bir Nazım Hikmet Ran şiiri olan Günler’den ilham alan Ali Kocatepe’nin bestesini “Geberiyorum” isimli bir parça olarak yayınlayan Athena, Nazım Hikmet Ran’a olan saygısını da bu şekilde belli etmiş oldu. “Geberiyorum”, altı milyonu aşkın dinlenme rakamıyla, aynı zamanda grubun Youtube üzerinde en çok dinlenen parçaları arasında yer aldı.

20 Ocak Cumartesi akşamı gerçekleşecek Athena (Önce: Sena Şener) konseriyle ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilir, biletler için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Benzer yazılar