Isınma turu: Orchestra Baobab

Isınma turu: Orchestra Baobab

Bu akşam Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında sahne alacak olan, Afrika kıtasından çıkan en köklü müzik oluşumlarından Orchestra Baobab konseri öncesinde, çok kültürlü bir yapısı olan bu ekibin zengin müzikleriyle ısınma turu atıyoruz.

Orchestra Baobab 1970’de Senagal’de bulunan Dakar isimli kulüpte 60’larda çalan Star Band de Dakar’ın pek çok üyesini içinde barındıran bir devam orkestrası olarak kuruldu.  Son Cubano, Wolof ve Mande müzikal geleneklerinden beslenen, kültürler arası bir müzik üreten ekip, aktif kaldıkları 1987 senesine kadar piyasaya çıkardıkları 20 albüm ile Afrika kıtasının en üretken ve önemli orkestralarından biri haline geldi.

1980’lere gelindiğinde Senegal’in yeni ulusal dans müziği haline gelen mbalax türü ve bu türde ortaya çıkan yeni grupların yarattığı rekabet ortamı ve Orchestra Baobab’ın popülerliğinde bir düşüş yarattı. 1986’da çıkardıkları kaset formatındaki albüm satışları eski albümlerine göre epey düşük bir performans gösterince Orchestra Baobab üyeleri 1987’de dağılma kararı aldı ve pek çoğu başka gruplara katıldı.

1980’lerin sonrası özellikle Avrupa ve Amerika’da popülerleşmeye başlayan dünya müziği, bu alanda uzmanlaşan albüm şirketlerinin de doğuşuna yol açtı. Bu albüm şirketlerinden biri olan World Circuit’in uzun çalışmaları sonrasında bir araya gelmeye ikna ettiği Orchestra Baobab, pek çok eski üyesinin de katılımıyla 2001’de resmi olarak tekrar kuruldu. İngiltere’nin en prestijli kültür merkezlerinden biri olan Barbican Center’da verdikleri büyüleyici konserle bu kararlarını duyuran ekip, daha sonrasında ise stüdyoya girerek eski parçalarını tekrar kaydetmeye koyuldu.

Tekrar bir araya geldikleri 2001 yılından bu yana eski parçalarından oluşan pek çok toplama albüm yayınlayan Orchestra Baobab, aynı zamanda hem eleştirmenlerden hem de dinleyicilerden alkış toplayan  Specialist in All Styles (2002), Made in Dakar (2007) ve Tribute to Ndiouga Dieng (2017) isimli üç yeni albüme de imza attı.

Zorlu PSM Caz Festivali’nin en büyüleyici konserlerinden biri olacağından şüphe duymadığımız Orchestra Baobab performansına biletinizi henüz almadıysanız sizi buraya alalım.

Benzer yazılar