Kadınların 14 Şubat’ı: “Vajina Günü” 20. yılında

Kadınların 14 Şubat’ı: “Vajina Günü” 20. yılında

14 Şubat 2018, Eve Ensler’ın başlattığı kitlesel “Vajina Günü” (V-Day) hareketinin 20. yılına işaret ediyor. 

Ana görsel: San Francisco, ABD, 2015

Yeryüzünde her üç kadından birinin hayatının şiddetle kuşatılmasına karşı ilk olarak 14 Şubat 2012’de örgütlenen One Billion Rising (1 Milyar Kadın Ayaklanıyor) hareketi, kitlesel dans eylemleriyle bugüne kadar 200’ü aşkın ülkede kadınları bir araya getirdi. 14 Şubat’ı kadınlara ses veren ve dayanışmayı büyüten bir gün olarak sahiplenen hareket, ayrımcılık, ırkçılık, kapitalizm ve neoliberalizmin ürettiği şiddet ve baskı mekanizmalarına karşı her yıl olduğu gibi bu yıl da kadınlara 14 Şubat – 8 Mart tarihlerinde dünyanın dört bir yanında sanatsal eylemler düzenlenmeleri için çağrı yapıyor. Nitekim One Billion Rising hareketinin tarihi, Amerikalı oyun yazarı, aktivist ve sanatçı Eve Ensler’ın ses getiren Vajina Monologları oyununun sahnelenmesiyle hayata geçirilen, farklı ülkelerdeki sığınaklara ve kadınlara şiddete karşı programlara aktarılmak üzere fon yaratan 14 Şubat V-Day hareketine dayanıyor. 2018 yılı, 1998’de başlayan V-Day hareketinin de 20. yılına işaret ediyor. 

bukavu, demokratik kongo cumhuriyeti, 2015Bukavu, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, 2015 

Öte yandan Eve Ensler’ın başlattığı V-Day ve One Billion Rising hareketi, tarihte kadınlara yönelik şiddete karşı örgütlenmiş en kitlesel eylem olsa da ilk ve tek 14 Şubat kadın eylemi değil; beyaz olmayan kadınları ya da LGBTİ+’ları dışlayıcı unsurlara bağlı pek çok eleştiri de toplamakta.

Yerli Kadınları Anma Yürüyüşü, Vancouver, Kanada, 2017Yerli Kadınları Anma Yürüyüşü, Vancouver, Kanada, 2017

Örneğin 1980 yılından bu yana en az 4 bin yerli kadının kaybolduğu ya da öldürüldüğü bilinen Kanada’da yerli kadınları anma ve protesto eylemi 1991’den beri her 14 Şubat düzenlenmekte. 14 Şubat’ı başkalarının onlara söylediği şekilde değil, kendi anma yürüyüşleri ve danslarıyla dönüştüren yerli kadınlar bu sene 28. kez bir araya gelecek. 

besiktas, istanbul, 2017İstanbul, 2017

14 Şubat’ta Türkiye’nin farklı kentlerinde de eşitlik ve özgürlük için dayanışan kadınlar eylemler düzenliyor.

Film önerisi: Highway Of Tears
Kanada’nın Britanya Kolombiyası eyaletinde birçok yerli kadının kaybolma ve öldürülme hikâyesine tanıklık etmiş Highway Of Tears üzerine 2015 tarihli bir belgesel. 

Kitap önerisi: İşte Böyle Güzelim
Hülya Adak, Ayşe Gül Altınay, Esin Düze ve Nilgün Bayraktar’ın kendi aralarında ve diğer kadınlarla cinsellik üzerine yaptığı konuşmalardan oluşan, “Türkiye’nin Vajina Monologları” olarak geçen 2008 tarihli kitap.  

Benzer yazılar