Kariyerinden satırbaşlarıyla: Alice Russell

Kariyerinden satırbaşlarıyla: Alice Russell

27 Ocak Cumartesi akşamı Zorlu PSM Studio’da izleyeceğimiz Alice Russell’ın kariyerinden satırbaşlarına göz atıyoruz.

Müzikle ilgilenen bir aileden gelen İngiliz müzisyen Alice Russell, erken yaşta çeşitli enstrümanlar çalmaya başladı ve eğitimini de sanat ve müzik üzerine tamamladı. Kariyerinin ilk adımını 2000’li yılların başında çeşitli müzisyenlerle birlikte yer aldığı albümlerle atan Russell, dönemin bilindik gruplarından Quantic, Nostalgia 77, Kushti gibi isimlerle çalıştı. İlerleyen zamanlarda çalışmalarını daha birçok başka müzisyen ve grupla sürdüren İngiliz şarkıcının en uzun soluklu çalıştığı grup ise Quantic oldu.

2004 yılında Tru Thoughts etiketiyle yayınladığı Under The Munka Moon isimli ilk albümünde daha önce birlikte çalıştığı Nostalgia 77, TM Juke, Quantic gibi isimlerin yanı sıra Bonobo, Natureboy gibi müzisyenleri de ağırlayan Alice Russell, çok zaman geçmeden ikinci albümü My Favourite Letters’ı yayınladı. İlk albümünün devamı niteliğinde olan Under The Munka Moon II kaydında yeni parçalarını hem akustik hem de remiks versiyonlarıyla paylaşan Alice Russell, üretimlerinde çeşitliliği sevdiğini de böylece belli etmiş oldu.

Alice Russell’la birlikte yaptığı çalışmaların yanı sıra kendi üretimleriyle de tanınan TM Juke, ilerleyen zamanlarda İngiliz müzisyenin canlı performanslarında da sık sık yer alarak karşımıza çıktı. Özellikle konserlerindeki yüksek enerjisi ve etkileyici yorumuyla kısa sürede müzik dünyasında dikkat çeken isimlerden biri haline gelen Russell, 2006’da Paris’te verdiği konserini de DVD formatında yayınlamıştı.

Çok zaman geçmeden Massive Attack kurucusu Daddy G ile birlikte çalışmaya başlayan ve çeşitli konserlerde grupla birlikte sahne alan Alice Russell’ın ismi artık daha da sık duyulmaya başlıyordu. Bu işbirliğinin ardından 2010 çıkışlı David Byrne ve Fatboy Slim albümü Here Lies Love’da da yer alarak başarısını bir kez daha kanıtlayan Russell, “Man Will Do Anything” parçası ile karşımızdaydı.

Bu arada, White Stripes’ın müzik tarihinde belki de en çok yorumlanan parçalarından olan “Seven Nation Army” şarkısını Nostalgia 77 ile birlikte yeniden yorumlayan Alice Russell, müzikseverleri bir kez daha kalbinden vuruyordu.

2013 yılında To Dust albümüyle karşımızda olan Alice Russell, özellikle albümden çıkan ilk single ‘‘Heartbreaker’’ parçasıyla dikkatleri yeniden üzerine çekmeyi başardı. Albümdeki parçaların tamamını kendisi yazan Russell, ilerleyen yıllarda bu parçalarını yeniden düzenleyerek çeşitli remiks kayıtları paylaştı.

Son olarak Quantic ile birlikte kaydettikleri parçalarını bir araya getirdikleri albümleri Look Around The Corner’ı paylaşan iki eski dost Alice Russell ve Will Holland, uzun süre Quantic’le birlikte çalan Combo Barbaro müzisyenlerini de bu albümde ağırladı.

27 Ocak’ta İstanbul’daki müzikseverler ile Zorlu PSM Studio’da buluşacak olan Alice Russell’ın büyüleyici performansını kaçırmayın. Konserle ilgili detaylar için buraya tıklayabilir, biletlere de buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer yazılar