Kataloğundaki tüm kitaplarla: Hat & Beard Press

Kataloğundaki tüm kitaplarla: Hat & Beard Press

Los Angeles merkezli yayınevi Hat & Beard Press, son yıllarda en çok dikkatimizi çeken oluşumlardan biri. Yayınladıkları kitaplarla popüler kültürün farklı katmanlarını mercek altına alan ve kitaplarını özel formatlardaki baskılarıyla satışa sunan Hat & Beard Press’ten şu ana kadar yayınlanmış dört nefis kitabı mercek altına alıyoruz.

hatbeard 1 belladona

Belladonna Of Sadness

Japon anime sanatçısı Elichi Yamamoto’nun 1973 yılında yayınlanan kült filmi Belladonna of Sadness‘a dair merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz bu kitap, Hat & Beard Press’in dördüncü yayını. Filmdeki nefis çizimlerden sorumlu Kuni Fukai, besteci Masahiko Satoh ve yönetmen Yamamoto’yla yapılmış röportajların yanı sıra orijinal senaryodan notlar, değiştirilmiş kısımlar ve konsept çalışmalarına dair birçok detay kitapta bulunuyor.

Slash_01

Slash: A Punk Magazine from Los Angeles, 1977–80

Steve Samiof’un öncülüğünde 1970’lerin sonlarında toplam üç yıl yayınına devam eden haftalık punk dergisi Slash, sonraki yıllarda bir punk plak şirketi olarak geri dönmüştü. Oluşumun dergi yıllarına odaklanan Slash: A Punk Magazine from Los Angeles, 1977–80 kitabı, derginin yazar kadrosuyla yapılmış röportajların yanı sıra söz konusu yıllar arasında yayınlanmış 29 sayıdan makaleler, röportajlar, değerlendirme yazıları ve dolu şeyi okuyucularına bir arada sunuyor. Kitabın yalnızca 100 adetle sınırlı özel baskılarında, söz konusu yıllardan konser el ilanları da bulunuyor.

Charchian_01

Pheromone Hotbox

Vogue, i-D ve Purple gibi dergiler için moda çekimleri de yapan Los Angeles’lı fotoğrafçı Amanda Charchian’ın ilk kitabı olan Pheromone Hotbox, Charchian’ın 2012-2015 yılları arasında yaptığı bazı çalışmalardan oluşuyor. İzlanda’dan Fas’a dünyanın farklı uçlarında kadın modelleri fotoğraflayan Amanda Charchian’ın bu serisi 2014 yılında farklı sanatçıların da katılımıyla aynı isimle sergi olmuştu.

Lynch

Beyond the Beyond: Music From the Films of David Lynch

Hat & Beard Press’in ilk yayını olan Beyond the Beyond, David Lynch filmlerinin müziklerini konu eden özel bir derleme. Angelo Badalamenti ve Julee Cruise’nin bulunduğu, Lynch filmlerine nefis müzikleriyle katkıda bulunan besteci ve müzisyenlerle yapılmış röportajların yanı sıra geçtiğimiz yıl David Lynch Foundation’ın düzenlediği destek gecesinde sahne alan The Flaming Lips, Moby, Duran Duran ve Tennis’le de söz konusu soundtrack’ler üzerine yapılmış röportajlar kitapta bulunuyor. David Lynch’in film setlerinden bugüne dek hiçbir yerde yayınlanmamış fotoğrafları da ilk kez bu kitapla görücüye çıkmıştı.

Önümüzdeki aylarda da ilginç kitaplar Hat & Beard Press tarafından basılacak. Söz konusu kitaplar arasında Jamaika’dan konser ve parti afişlerinin derleneceği Serious T’ings a Go Happenözellikle Fela Kuti’nin kapak görselleriyle tanınan Nijeryalı sanatçı Lemi Ghariokwu’nun çizimlerini mercek altına alacak Afrobeat Art ve Thom Andersen’in Los Angeles Plays Itself isimli fotoğraf kitabı bulunuyor.

Benzer yazılar