Loradeniz, Robogeisha ve Akkor, RBMA Berlin yolcusu

Loradeniz, Robogeisha ve Akkor, RBMA Berlin yolcusu

Bu sene yirminci yılını kutlayan Red Bull Music Academy, ilk kez düzenlendiği şehir olan Berlin’e geri dönüyor. Türkiye’den Robogeisha ve Akkor’un da katılmaya hak kazandığı RBMA’ye, Loradeniz ise Hollanda’yı temsilen gidiyor.

Müzik dünyasının en prestijli organizasyonlarından biri olan Red Bull Music Academy, her yıl bağımsız üretim yapan müzisyenleri birçok müzik dâhisi, ses mühendisi, prodüktör ve deneyimli müzik insanlarıyla buluşturuyor. Bugüne kadar Montreal’den New York’a, Tokyo’dan Paris’e birçok şehirde düzenlenen RBMA, yirminci yılında başladığı şehire, Berlin’e geri dönüyor. 2018 RBMA’de 37 ülkeden 61 müzisyen; workshop’lar, söyleşiler, partiler, stüdyo session’ları ve dahasını deneyimlemek üzere bir araya gelecek. Geçtiğimiz yıllarda Kaan Düzarat, Ah! Kosmos, Ahu, Seretan, İskeletor gibi isimlerin de katıldığı Red Bull Music Academy’de bu sene bağımsız sahneden üç ismi daha göreceğiz: Loradeniz, Robogeisha ve Akkor.

Klasik müzik geçmişi dolayısıyla piyanoya olan hakimiyetiyle dikkat çeken Loradeniz’in elektronik alt yapılardan beslendiği ilk EP’si Mara, yerli sahnenin en ilham veren albümlerinden biri olmuştu. İki yıldır Hollanda’da müzik üzerine yüksek lisans yapan Loradeniz, RBMA’yea Hollanda’yı temsilen katılacak.

Bu yılın başında gerçekleşen Demonation Festivali’nde Eylül Keleş’le birlikte yer aldığı Kill Some Mean projesiyle de tanıdığımız Robogeisha, özellikle deneysel ve cesur dokunuşlarıyla son dönemin dikkat çeken isimlerinden olmuştu.

Bağımsız sahnede yakın zamanda ismini sık sık duymaya başladığımız Akkor, üretimlerine eşlik eden görseller de yapmasıyla da tanınıyor. Ambient ve minimal seslerin baskın olduğu performanslarıyla nam salmış Akkor, RBMA’yea Türkiye’yi temsilen gidecek bir diğer isim.

 

Benzer yazılar