Marjinlerden: Veijo Rönkkönen

Marjinlerden: Veijo Rönkkönen

“Outsider Art” olarak tanımlanan; sanat kültürü, endüstrisi ve kurumlarının dışında kalan, çoğunlukla sanatçının resmi bir eğitime dayanmadan kendi kendine öğreterek yarattığı çalışmalardan oluşan alanın nev-i şahsına münhasır isimlerinde bu haftaki konuğumuz Finlandiyalı heykeltıraş Veijo Rönkkönen.

2010 yılında dünyaya veda eden, 1944 doğumlu Fin asıllı Veijo Rönkkönen “outsider art” alanının pek tanınmayan emektarları arasında göreceli de olsa en ünlü isimlerden bir tanesi. Tam 41 yıl boyunca çalıştığı kağıt fabrikası ve yaşadığı köy evi arasında mekik dokuyan, bu süreçte fabrika ve ev arasında bulunan doğal parkın içine 550’ye yakın heykel bırakan Rönkkönen’in yaratıcı, acayip ve büyüleyici mirası sayesinde bu park şimdi yılda 25 bin’den fazla ziyaretçi ağırlıyor.

Rönkkönen6

Yaşadığı süre boyunca insanlardan uzak kalmayı seçen, parka gelen ziyaretçilerle tek iletişimi ormanın içine bıraktığı bir imza ve anı defteri olan Rönkkönen’in çoğunlukla insan figürlerinden oluşan heykellerinin kiminin ağzında gerçek insan dişleri bulunuyor, kimisi yosunla kaplanmış ve gövdesinden bitkiler doğuruyor, kimisi ise içlerine bırakılmış hoparlörlerden acayip sesler çıkarıyor. Heykellerini herkesin görmesi için parka bırakan Rönkkönen, galeri ve müzelerden gelen sergi tekliflerini ise “heykellere sormam lazım” diyerek geçiştirmiş.

Rönkkönen4 Rönkkönen3

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rönkkönen

Benzer yazılar