Mekân ve zaman bükümü: Ben Vince

Mekân ve zaman bükümü: Ben Vince

Bant Mag. No:57’de yer alan keşiflerimizden biri de Negative Days kataloğunda yer alan, İngiltere deneysel müzik sahnesinin son dönemde dikkat çeken isimlerinden Ben Vince.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Hilal Can

İngiliz müzisyen Ben Vince, son birkaç yıldır Londra’daki yeraltı ve deneysel müzik sahnesinin en dikkat çeken isimlerinden biri. İlk olarak geçtiğimiz yıl Hackney merkezli plak şirketi Blank Editions’tan The Purge isimli on parçalık bir kaset yayınlayan Vince, saksafonuyla oluşturduğu atmosferik ve büyüleyici yapılarla başlı başına özgür ve yapıbozumcu tınlayan sekanslar yaratıyor.

Şimdiye dek Tomaga, Housewives ve Charles Hayward gibi isimlerle de birlikte projelere imza atan Ben Vince, içinde bulunduğunuz mekân ve zamandan bilinçsiz şekilde uzaklaşabileceğiniz bir müzik icra ediyor. Geçtiğimiz şubat ayında dört uzun soluklu şarkıdan oluşan Monuments isimli albümünü Blank Editions ve Negative Days ortaklığıyla yayınlayan İngiliz müzisyen, kendini enstrüman anlamında kısıtlasa da melodilerinde ve yarattığı ambiyanslarda herhangi bir sınırlamadan ve kalıptan uzak tutuyor. İlk saniyeleriyle birlikte dinleyicisinin odağını üzerine almayı başarabilen Monuments, Ben Vince’in yeni başlayan müzikal yolculuğunda ne denli farklı duraklara uğrayabileceğine dair de ipuçları taşıyor.

Bant Mag. No:57’deki “Teftiş: Bu Ay Ne Dinlesem?” dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer yazılar