Monty Python’dan The Simpsons’a: Popüler kültürden beş Stephen Hawkings sahnesi

Monty Python’dan The Simpsons’a: Popüler kültürden beş Stephen Hawkings sahnesi

Bugün kaybettiğimiz teorik fizikçi ve kozmolog Stephen Hawking, çağımızın en parlak zihinlerinden bir tanesi olmasının yanısıra bir popüler kültür ikonu olarak da hayatımıza farklı alanlardan nüfuz eden isimlerden biri…  Uzayı ve dünya üzerindeki hayatı farklı şekillerde düşünmemizi sağlayan; pek çoğumuz için zekayı mütevazi ve bilimi ulaşılabilir kılan figürlerden biri olan bu esprili dahiyi popüler kültürden beş unutulmaz anıyla hatırlayalım istedik.

Star Trek – The Next Generation
Spock karakteri ile tanıdığımız Leonard Nimoy’un bir parti sırasında Stephen Hawking’in Star Trek’de rol almak istediğini duyarak hemen harekete geçmesi üzerine serinin 1993’deki basamağı The Next Generation aşağıdaki gülümseten sahneye ev sahipliği yapıyor.

The Simpsons
The Simpsons efsanesinin çekiciliğini karakterlerin kendimizde gördüğümüz özellikleri yansıtmasına bağlayan Stephen Hawking, çizgi dizinin senaristlerinin kendisi üzerine bir bölüm yapmak istediklerini kızı Lucy Hawking’den duymuş. Amerikan televizyonundaki en iyi yapım olduğunu düşündüğü için de hemen kabul etmiş.

The Big Bang Theory
Hawking’in The Big Bang Theory’nin en büyük fanlarından biri olduğunu diziye sık sık konuk oyuncu olmasından anlıyoruz. Diziyi izleyenler ise The Big Bang Theory’nin büyük bir Hawking hayranı olduğunu ve sürekli Hawking taklit ve alıntılarına yer verildiğini çok iyi biliyorlar.

Futurama
The Simpsons şovunun yaratıcı yazarlarının elinden çıkan Futurama’nın bir kaç bölümünde yer alan karakterini kendi sesiyle canlandıran Hawking karşımıza kavanozda saklanan bir kafa olarak çıkıyor.

Monty Python
Monty Python’un epik parçası “Galaxy Song”’un Stephen Hawking yorumunu dinlemiş miydiniz? Ekip ilk olarak 2014’de sahnelediği canlı Monty Python Live (Mostly) şovunda, Hawking’in “Galaxy Song” yorumunu daha önceden kaydedilmiş bir video klip eşliğinde yayınlamıştı.

 

Benzer yazılar