“Once Upon A Time In Hollywood”: Şu ana kadar neler biliyoruz?

“Once Upon A Time In Hollywood”: Şu ana kadar neler biliyoruz?

Hazırlayan: Lina İrem Arditty

Quentin Tarantino yönetmenliğindeki Once Upon A Time in Hollywood, izleyiciye beyaz perde karşısında değişik bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor. Gösterime girmesi planlanan 9 Ağustos 2019 tarihine dek gün sayılırken, işte yeni filmle ilgili şu ana kadar öğrendiğimiz 10 bilgi:

– Öncelikle film, 1969 yılında Los Angeles’ta Hollywood’un hipi altkültürü etrafında gelişiyor. Filmin ana karakterleri arasında Batı’nın televizyon dizilerinin eski aranan yüzü Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) ve kendisinin uzun sürelik dublörü Cliff Booth (Brad Pitt) yer alıyor. Hollywood’da artık kendilerine bir yer bulamayan iki karakter de çabalamaktan vazgeçmeyi reddediyor. Ancak Rick Dalton’ın yan komşusu Sharon Tate ve eşi Roman Polanski’nin bu hikâyede karşımıza çıkışının sekiz aylık hamile olan Sharon Tate’in Charles Manson tarafından öldürülmesiyle birleşince bizi nasıl duygulara sürükleyeceği henüz bilinmezde…

– Hollywood Reporter’ın haberine göre Once Upon A Time In Hollywood, Tarantino’nun kült filmi Pulp Fiction ile en yakın tarzdaki filmi ilan edildi. Bu da Pulp Fiction’da gördüğümüz kronolojik atlamalar, pahalı oyuncu kadrosu, farklı kamera açıları ve çok sayıda bakış açısının yeni filmde de karşımıza çıkacağı anlamına geliyor.

– Quentin Tarantino, Harvey Weinstein skandallarının ardından The Weinstein Company ile yollarını ayırmıştı. Bu filmde Sonu ile çalışacağı belirlendi.

– Filmin senaryo çalışmaları yaklaşık beş yıl sürdü. 1960’lı yılları Los Angeles’ta geçiren Tarantino filmle ilgili hislerini “Artık var olmayan bir Los Angeles’ın, Hollywood’un hikâyesini anlatmaktan ötürü çok heyecanlıyım.” şeklinde belirtti.

– Al Pacino, Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Rick Dalton’ın menajeri rolünde, Margot Robbie ise filmin kilit karakteri olan Sharon Tate rolünde karşımıza çıkacak.

– Damien Lewis, Steve McQueen’i, Emile Hirsch ise cinayete kurban gidenlerden kuaför Jay Sebring’i canlandıracak. Burt Reynolds ve Dakota Fanning ise Başkan Gerald Ford’a cinayet girişiminde bulunan Manson Ailesi’nin destekçileri olarak karşımıza çıkacak. Yan roller için kararlaştırılan oyuncu kadrosunda Tarantino’nun daha önceden de çalıştığı Tim Roth, Kurt Russell ve Michael Madsen yer alıyor.

– Tarantino’nun Mansonlar üzerine yoğunlaşmayacağına dair ısrarlı söylemlerine rağmen film, 9 Ağustos 2019’da, yani Mansonlar tarafından gerçekleştirilen Sharon Tate ve diğer 6 kişinin cinayetinin 50. yılında izleyiciyle buluşacak.

Once Upon A Time in Hollywood, Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt’in birlikte başrolde yer alacağı ilk film. Tarantino, bu iki başrolün birlikte çalışmasını “Robert Redford ve Paul Newman’dan beri en heyecanlı ve dinamik deneyim” olarak tanımladı.

– Bu arada Cliff Booth rolü için Brad Pitt’ten önce Tom Cruise’un yer alması planlanmıştı.

– Filmin ismi, Tarantino’nun Sergio Leone hayranlığı nedeniyle kendisinin Once Upon A Time In The West ve Once Upon A Time In America adlı filmlerine bir saygı niteliğinde belirlenmiş. Tarantino “Özellikle Once Upon A Time In The West’i her zaman sevmişimdir. Benim için bir filmin içindeki film okulu gibidir. Çocukken televizyonda izlemiştim. Harikaydı çünkü belli bir yönetmenlik stiline dair bir okul gibiydi.” sözleriyle Leone hayranlığı dile getirmişti.

Benzer yazılar