“Rock’n Roll” vizyonda: Film ve TV yapımlarından gerçek ve satirik yansımlar

“Rock’n Roll” vizyonda: Film ve TV yapımlarından gerçek ve satirik yansımlar

Zombieland’de Bill Murray’nin kendi adıyla canlandırdığı zombiden, Emel Sayın’ın sahneden kaçırıldığı Mavi Boncuk’a…

Bugün vizyona giren Rock’n Roll’dan yola çıkarak, çeşitli oyuncu, senarist ve yönetmenin kendini satirik bir şekilde ekranlara yansıtarak samimi başyapıtlara dönüştürdüğü film ve televizyon yapımlarından bir seçki hazırladık.

Yazı: Irmak Türkeköle

Rock’n Roll (2017)
Fransız yapımı komedi filmi, kariyerinin duraklama dönemine giren Guillaume Canet’nin kız arkadaşı Marion Cotillard’ın da yardımıyla kendini kanıtlamaya çalışmasını ele alıyor. Bu filmde tüm oyuncular kendi hayatlarını kendi isimleriyle canlandırıyorlar. Rodolphe Lauga’nın senaryosunu yazdığı filmin yönetmen koltuğunda Canet oturuyor. Yönetmen, bu filmiyle gerçek hayatına ayna tutarken kaliteli bir mizahla da bunu izleyiciye aktarmayı başarıyor.

This Is The End (2013)
Epik oyuncu kadrosuyla izleyiciyi büyük bir beklentiye sokan filmin yönetmenliğini Seth Rogen ve Evan Goldberg üstleniyor. Filmi asıl eğlenceli kılan özellik ise oyuncuların kendilerini oynuyor olması. Başrol oyuncularımızın Los Angeles’ta bir partide gerçekleşen feci olaylardan sonra evde mahsur kalmalarını ve sonrasında gelişen olayları konu alan This Is The End, oyuncuların filmografisine biraz da olsa hakimseniz ve absürt Amerikan komedisi ilginizi çekiyorsa, izlerken fazlasıyla eğleneceğiniz bir yapım.

Ma Femme Est Une Actrice (2002)
Bol miktarda kıskançlık ve kahkaha içeren bir romantik komedi olan Ma Femme Est Une Actrice, Charlotte Gainsbourg’un artan popülarite ve başarısının, eşi (aynı zamanda filmin yönetmen koltuğunda oturan) Yvan Attal’ın kendini kötü hissetmesine sebep oluşunu ve bununla beraber değişkenlik gösteren ilişki dinamiklerini ele alıyor. Brad Mehldau imzalı müzikleriyle dikkat çekmeyi başaran film, “London Calling” şarkısıyla da hafızalarda yer etmişti.

Zombieland (2009)
Zombieland, ütopik bir zombi istilasında yolları kesişen bir grup arkadaşın hayatta kalma mücadelesini ve beraberinde gelişen olayları konu alan korku komedisi türünde bir film. İzleyiciye biraz da olsa Shaun of the Dead tadı veren bu Amerikan yapımı zombi filmi bol aksiyon ve kendini izleten sahneleriyle de dikkat çekiyor. Efsane oyuncu Bill Murray bu filmde kendi adıyla bir zombiyi canlandırıyor.

Mavi Boncuk (1975)
Türk sinemasının en zengin oyuncu kadrosuna sahip filmlerinden birisi olan Mavi Boncuk, Emel Sayın’ın ünlü şarkısıyla aynı ismi taşıyor. Emel Sayın’ın kendisini canlandırdığı bu filmde altı arkadaş onun sahne aldığı bir gazinoya eğlenmeye gidiyor fakat gazino sahibinden dayak yiyorlar. Ekibin intikam almak için planı olayları alevlendiriyor: Emel Sayın’ı kaçırıp evin tavan arasına saklıyorlar!

The Extras (2005)
Güldürmeyi garantileyen bu BBC yapımı dizi, adından da anlaşılacağı gibi gerçek birer oyuncu olma arzusuyla figüranlık yaparak geçimini sağlayan iki ana karakterin çekim sırasında yaşadıkları olayları konu alıyor. Dizinin hem yönetmeni hem de yazarı olan Ricky Gervais aynı zamanda dizinin ana karakterlerinden birisi. Birçok ünlü oyuncunun da rol aldığı bu televizyon yapımının en çok dikkat çeken özelliği ise rol alan oyuncuların hepsinin hiç görmediğimiz yönleriyle kendilerini canlandırıyor olması.

Episodes (2011)
Eleştirel komedi olan Episodes, İngiliz mizahının ve mizacının Amerikan dizisine uyarlanmasını konu alan İngiliz-Amerikan yapımı bir mini dizi. Holywood’da geçen dizinin başrolünde Friends dizisiyle yakından tanıdığımız Matt LeBlanc bulunmakta. İngiliz senaristlerin başarılı olan dizilerinin Hollywood uyarlamasını çekmelerini konu eden dizide başrolde yer alan Matt LeBlanc kendisini canlandırıyor.

İşler Güçler (2012)
Türk televizyonuna yenilikçi bir mizah anlayışı kazandıran İşler Güçler üç ana karakterini de gerçek isimleriyle gerçek hayatlarından alıp ekranlara uyarlıyor. “Üç mizahşörler” tadındaki kadrosuyla televizyonun yakın geçmişinin en popüler ilerinden olan yapımın çıkış mottosu ise “modern muzip yalanlar”. Konu itibariyle televizyon sektöründe ayakta kalma mücadelesi veren bu üç karakteri ise Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Sadi Celil Cengiz canlandırıyor.

Louie (2010)
Sivri dili ve kimi zaman dinleyicilere kendi hayatlarını sorgulatan stand-up şovlarıyla tanınan Louis CK’in kendinden yola çıkarak yarattığı Louie, farklı ve karakteristik bir komedi vaat ediyor. Kendisi gibi New York’ta yaşayan bir komedyen ve iki kız babası olan Louie’nin günlük yaşantısından çeşitli anlara tanıklık ettiğimiz dizinin hemen her bölümünde Louis CK stand-up’larından kesitler de yer alıyor.

Benzer yazılar