Teftiş: Battles @ Salon İKSV (25.09.2016)

Teftiş: Battles @ Salon İKSV (25.09.2016)

Salon İKSV’nin yeni sezon açılışı aynı zamanda son albümü La Di Da Di‘nin ardından bir yılı aşkın süredir turnede olan New York çıkışlı deneysel rock grubu Battles’ın uzun bir süre için vereceği son konserlerdi. İki gece üst üste İstanbullu dinleyicilerinin karşısına çıkan üçlünün dün akşamki konserinden notlarımız huzurlarınızda.

Yazı: Cem Kayıran

Son İstanbul ziyaretinden bu yana dört yıl geçen grup, Salon İKSV’deki ikinci konserine La Di Da Di albümünün turnesindeki tüm konserlerinde olduğu gibi “Dot Com” parçasıyla başladı. Bu turnedeki diğer konserlere denk gelmiş olanların aşina olduğu biçimde, önce Dave Konopka’nın sahneye tek başına çıkıp gitar loop’larıyla parçanın ana hattını tek başına oluşturmasıyla başlayan konser sırayla Ian Williams ve John Stanier’ın eklediği katmanlarla gerçekten yüksek bir enerjiyle başladı. İlk günkü konserde olduğu gibi yine tıklım tıklım dolu olan konser salonundaki tüm kalabalığı kısa sürede avucunun içine almayı başaran ekip, peşi sıra “Ice Cream”, “FF Bada” ve “Futura” gibi yine enerjinin bir saniye bile düşmediği parçalarıyla konsere devam etti.

Kompleks ve alışılmışın dışında yapılara sahip şarkılarını çalarken sürekli olarak dinleyicilerle göz temasında olan grup üyeleri, ellerine mikrofonu alıp sohbete koyulduğunda İstanbul’da çalmaktan ne kadar keyif aldıklarını bir kez daha anlamış olduk. Seyircilerle atışan, hatta Skata grubundan tanıdığımız Ahmetcan Gökçeer’e mikrofonu verip kısa bir performans sergilemesini (!) de isteyen Battles, sonrasında konserdeki enerjinin en çok yükseldiği “Atlas” ve “Summer Simmer” gibi şarkılarla performansına devam etti. Davulcu John Stanier’ın her parçada ortalama iki bageti haşat ettiği konserle ilgili en büyük sürprizlerden biri, grubun geçtiğimiz aylarda Warp Records etiketiyle yayınlanan ilk EP’lerinden iki parçaya yer vermesi oldu diyebiliriz.

Salon İKSV gibi dinleyici ve müzisyeni iç içe getiren bir konser salonunda Battles konseri deneyimlemek gerçekten sıra dışıydı. Grubu şimdiye kadar çeşitli ülkelerdeki konserlerinde izlemiş olsam da sahnede olmaktan bu kadar keyif aldıklarını gerçekten hatırlamıyorum. Tabi bunda uzun soluklu turneyi bitiriyor olmanın vermiş olduğu bir rahatlama da etkili olabilir. Yine de grup üyeleri İstanbul’da kendilerini dinlemeye gelen heyecanlı kalabalıktan fazlasıyla etkilenmiş gözüküyordu. Dinleyicilere defalarca teşekkür edip, ilk fırsatta yeniden geri dönmeyi umduklarını dile getiren Battles, bis yapmak için geri döndüğünde ilk olarak grubun uzun yıllardır konserlerinde çalmadığı “Hi-Lo” parçasını seslendirdi. Şarkının karmaşık ve yüksek tansiyonlu finalinden, son albümün açılış şarkısı “The Yabba”ya eklemlenen Battles, iki gecelik İstanbul ziyaretini kusursuz bir performansla sonlandırdı.

Salon İKSV’nin yeni sezonu, İstanbul’da uzun zamandır hasret kaldığımız hisleri bize hatırlatarak başladı. Battles’ın bu taraflara bir sonraki ziyareti kesinlikle büyük bir heyecanla beklenecek.

Grubun davulcusu John Stanier’la konserden iki hafta önce yaptığımız röportajı buradan okuyabilirsiniz. Dün gecenin tadı damağında kalanlara da hemen şuraya “Hi-Lo”yu iliştirelim.

Benzer yazılar