Teftiş: Haftanın albümleri

Teftiş: Haftanın albümleri

Dün yayınlanan taptaze albümlerden hazırladığımız Bant Mag. kılavuzu geldi.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Özgü Aydar

pjimage (33)

Haftanın öne çıkan 3 albümü:

Grouper – Grid of Points
(Kranky)

Liz Harris’in her seferinde farklı ruh hâlleri ve hislenmeleri su yüzüne çıkardığı albümlerine aşinaysaniz Grid of Points’in bu diskografide kendine has bir yere sahip olduğunu anlamak pek de güç değil. Yedi şarkıdan oluşan ve uzunluğu yarım saate bile varmayan Grid of Points, belki de Grouper’ın en yalın albümü. Piyano ve Harris’in dokunaklı vokal melodilerinin harmanı, belki de yılın şimdiye dek yayınlanmış en bütünlüklü albümünü de beraberinde getiriyor.

Dylan Carlson – Conquistador
(Sargent House)

Drone metal grubu Earth’ün kurucularından Dylan Carlson,  Coleman Gray ve The Bug gibi isimlerle yaptığı iş birliklerinin ardından, bir solo gitar albümüyle karşımızda. Conquistador, ilk notalarıyla birlikte dinleyiciyi Carlson’ın yarattığı tekinsiz bir Western kasabasının içine atıyor. Earth’ten aşina olduğumuz ağır başlılık albümün tamamına yayılırken, kulaklara bir ziyafet yaşatan gitar tonları ve tekrarlarla beyninize işleyen melodiler eşliğinde başlayan albüm,  gerilimini artırarak devam etse de sadeliğiyle müzisyenin derdini anlatmak için en “direkt” yolu tercih ettiği çalışması.

Janelle Monáe – Dirty Computer
(Bad Boy)

Prince’in ölümünden önce kayıtlarında yer aldığı Dirty Computer, Janelle Monáe’nin beş yıllık aranın ardından yayınladığı ilk albüm. Konuk listesinde Grimes, Brian Wilson, Stevie Wonder ve Pharrell Williams gibi isimlerin de bulunduğu albüm, feminizmi ve kendin olmanın gücünü kutlama misyonu edinmiş bir kayıt. Baştan sona büyük bir titizlikle kurgulanmış ve mesajını iletmek için ana akım fikirleri kullanmaktan çekinmeyen bir albüm Dirty Computer.

pjimage (34)

Bu albümleri de atlamayın:

Willie Nelson – Last Man Standing
(Legacy Recordings)

Giraffes? Giraffes! – Memory Lane
(Topshelf)

Twin Shadow – caer
(Reprise Records)

Benzer yazılar