“That Summer”: Beale kadınları geri dönüyor!

“That Summer”: Beale kadınları geri dönüyor!

1975 tarihli Grey Gardens belgeseli sayesinde tanıştığımız Little Edie Baele ve annesi Big Eddie’nin East Hampton’da dökülmekte olan malikanelerindeki büyülü yaşamları, daha sonraları Drew Barrymore ve Jessica Lange’in başrollerini paylaştığı Emmy ve Altı Küre ödüllü bir filme de dönüşmüştü.

Eğer Beale kadınlarına siz de bizim gibi hayransanız, şimdi sıkı durun: Albert Maysles’in belgeseliyle sönmüş yıldızları tekrar parlayan bu ana-kız ikilisinin belgesel öncesindeki yaşamlarına dair yıllardır “kayıp” olan görüntüler Mayıs ayında yeni bir belgesel olarak gün yüzüne çıkıyor.

That Summer isimli bu yeni belgesel, Baele ailesinin şöhret sahibi kuzenleri Lee Radziwill’in malikaneyi yıkımdan kurtarmak için inşaat işçileriyle çıkageldiği bir yazı konu ediniyor. Görüntüler ise bu süreci belgeleyen fotoğrafçı Peter Beard’e ait. Ancak rivayete göre Lee Radziwill bu yaz sürecinde Little ve Big Eddie’nin Beard’ın kamera odağına yerleşmesinden rahatsızlık duyup bu projeyi durdurmuş ve bu nedenle bu görüntüler bugüne kadar gün yüzüne çıkamamış. Aradan geçen onyıllardan sonra neden şimdi izleme şansını yakalıyoruz? Bu sorunun cevabı bir diğer şahane “kayıp görüntü” belgeseli olan Black Power Mixtapes çekimlerini keşfederek film haline getiren İsveçli yönetmen Göran Hugo Olsson’un değerli emeğinde yatıyor.

Peki sizce That Summer belgeselinde izleyeceğimiz bu dökük malikanede geçen yaz serüveninin ziyaretçileri arasında kimler var? Biz sayalım: Mick Jagger, Paul Morrissey, Truman Capote ve Andy Warhol! Daha fazla söz gerek yok, ama hala heyacanlanmadıysanız bir de fragmana göz atın.

Benzer yazılar