Trent Reznor’un hedefinde Youtube var

Trent Reznor’un hedefinde Youtube var

Nine Inch Nails’in beyni ve Apple Music’in yaratıcı ekibinde yer alan Trent Reznor, Billboard dergisine verdiği röportajında Youtube’la ilgili düşüncelerini dile getirdi. Youtube’un çalışma prensiplerini “ikiyüzlü” olarak tanımlayan Reznor, söz konusu platformu başarılı kılan işlerin büyük kısmının çalıntı içerikler barındırdığını iddia etti.

Amerikalı müzisyen, Apple Music, TIDAL, Spotify gibi kullanıcılarından aylık üyelik ücreti talep eden servislere nazaran ücretsiz olarak kullanılabilen Youtube’un, kendisinin ve nice müzisyen ve sanatçının çalışmaları sayesinde bugünkü haline geldiğini söyledi.

Youtube’un telif haklarıyla ilgili sorunları sıklıkla gündeme gelmeye devam ediyor. Yakın zamanda birçok araştırmaya konu olan Youtube’un çalışma prensiplerini bugüne kadar eleştiren isimler arasında Prince, Thom Yorke ve Zöe Keating gibi isimler yer alıyor.

Trent Reznor’un bu röportajının ardından Youtube’dan yapılan açıklamada, şirketin müzik endüstrisine yıllık 3 Milyar Dolar gelir sağladığına ve Youtube’dan müzik dinleme oranlarının Apple Music ve Spotify gibi platformlara nazaran daha düşük olduğuna dikkat çekildi. Youtube ve bu tür streaming servislerini kıyaslamanın manasız olduğunu vurgulayan yetkililer, kendi platformlarında yayınlanan resmi olmayan fan videolarının, Youtube tarafından müzik endüstrisine sağlanan gelirin yüzde ellisini oluşturduğu detayına değindi.

Benzer yazılar