Yeni yaşı şerefine: Willem Dafoe’nun 5 karakteri

Yeni yaşı şerefine: Willem Dafoe’nun 5 karakteri

Karakteristik yüz hatlarının ve kendine has sesinin ekmeğini bolca yiyen, 80’i aşkın filmde oynamış, villain’lığın da peygamberliğin de pek yakıştığı Willem Dafoe bugün yeni yaşını kutluyor. Kariyerine sayısız müthiş performans sığdıran aktörün 5 rolünü hatırlıyoruz.

Yazı: Zeynep Naz İnansal

021-willem-dafoe-theredlist

İsa / The Last Temptation of Christ (1988)

Sayısız kötü karakterle aklımıza kazınsa da Dafoe, Martin Scorsese’nin çokça tartışılan filmi The Last Temptation of Christ’ta İsa rolüyle karşımıza çıkmıştı. Scorsese bize, önceki uyarlamalarının aksine, kendinden şüphe eden ve daha insani bir İsa portresi sunmayı tercih etmişti. Dafoe da, karakterin daha mazoşist ve şüpheci tarafının, aynı zamanda da güçlendikçe artan kendine güveninin altından ustalıkla kalkmayı başarmıştı.

wild-at-heart-blu-ray3x1

Bobby Peru / Wild at Heart (1990)

David Lynch’in Wizard of Oz uyarlaması şaheseri Wild at Heart, Dafoe’nun kötü adam rollerinin altından ne kadar iyi kalkabileceğinin ilk habercisi. Çürük dişleri, korkunç gülümsemesi, baştan aşağı deri kostümü ve bir ülkeden aldığını belirttiği ismiyle Bobby Peru, Lynch için bile fazla korkunç bir karakter. Kaçmakta olan aşıklarımız Lula ve Sailor’ı rahat bırakmayan gangster Peru’nun Lula’ya yakınlaşmaya çalıştığı sahne, tüylerimizi ürpertmeye yetiyor.

finding_nemo_64511-1600x1200

Gill / Finding Nemo (2003)

Dafoe’nun yalnızca sesiyle devleştiği bir rolle karşı karşıyayız. Finding Nemo’nun en karizmatik karakterlerinden Gill, bir dişçinin akvaryumunda yaşayan egzotik balık topluluğunun lideri. Vücudundaki yara izleri de ne kadar zor bir hayat geçirmiş olduğunun küçük bir göstergesi. Nemo kendini akvaryumun havalandırma borusuna sıkıştırdığında, onu oradan çıkarmak yerine, kendisi çıkması için cesaretlendiren Gill, aslında ona büyük bir iyilik yapmış oluyor. Bu sessiz ve havalı balığı 2016’da Finding Dory’de tekrar izleme şansı bulacağımızı da hatırlatalım.

MY_SON_WILLEM_DAFOE_MICHAEL

Dedektif Havenhurst / My Son My Son What Have Ye Done? (2009)

Werner Herzog’un yönetmen, David Lynch’in de yapımcı koltuğunda oturduğu My Son, My Son, What Have Ye Done?, psikolojik gerilim ve kara komedi arasında gidip gelen ilginç bir yolculuk. Dafoe’yu oynadığı bir Yunan trajedisinden etkilenip annesini öldürmeye karar veren ve rehin alan Brad’i durdurmaya çalışan polis şefi rolünde izliyoruz. Filmdeki pek çok karakter gibi olanlara anlam veremeyen ve sürekli üstüne yulaf ezmesi atılan polis şefinin tepkileri, filmi izleyenlerle paralel diyebiliriz.

042-the-grand-budapest-hotel-theredlist

Jopling / The Grand Budapest Hotel (2014)

Dafoe, Wes Anderson’ın dev masal kitabı The Grand Budapest Hotel’de neredeyse tek kelime etmeden müthiş bir performans sergilemeyi başarıyor. Kana susamış, vahşi katil Jopling, filmden beklenmeyen vahşilikteki sahnelerin altından soğukkanlılıkla kalkmayı başarırken, girdiği kılıklarla seyirciyi güldürmeyi de ihmal etmiyor.

Benzer yazılar