Zaman içinde evrilen bir geri dönüş hikâyesi: “Da Capo”

Zaman içinde evrilen bir geri dönüş hikâyesi: “Da Capo”

İpek Efe’nin senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği yeni kısa filmi Da Capo, çocukluğunu geçirdiği bir eve geri dönen Zeynep karakterinin bu ziyaretinin üzerinde yarattığı ruh halini konu ediyor. Çekimleri geçtiğimiz haftalarda tamamlanan ve prodüksiyon masrafları da kitlesel fonlamayla karşılanacak olan filmi, yönetmen İpek Efe’den dinliyoruz.

Röportaj: Cem Kayıran

Da Capo, hazırlıkları bir süredir devam eden bir kısa film projesi. Filmin çıkış noktaları ve sana Da Capo’yu yazarken ilham vermiş olan unsurlardan biraz bahseder misin?

Filmin hikâyesi çocukken yaz aylarında gittiğim ama yaklaşık 20 sene boyunca hiç gitmediğim eve yeniden yolumun düşmesiyle başladı. Eve girer girmez bir his kapladı içimi. Yıllar sonra çocukluğuna gitmek insanı hüzünlendiriyor. Geçen zaman sarsıyor. Çocukluk hayallerin ve şimdiki sen karşı karşıya geliyor. Bu hislerle hemen o gün Da Capo‘yu yazmaya başladım. Hikâye zaman içinde elbette çok evrildi.

Zeynep karakterinin çocukluğunu geçirdiği bir eve yaptığı ziyaret etrafında gelişiyor Da Capo. Söz konusu karakterin yaratım aşamasında kendi yansımaların karışımda ne oranda yer aldı? Bu “geri dönüş” hikâyesi, kendi yaşadığın bir deneyim üzerine mi ortaya çıktı?

Çıkış noktası her ne kadar kendi yaşadıklarım olsa da karakter benden çok farklı. Zeynep karakteri soğuk, mesafeli, çocuksu heyecanını yitirmiş, içindeki çocuğu kaybetmiş bir karakter. İzleyenin zaman zaman ne nemrut kadın diyebileceği biri.

Da Capo 3

Daha önceki kısa filmlerin birçok farklı ülkedeki festivallerde gösterildi ve çeşitli ödüller de kazandı. Bu deneyimlerinin ardından Da Capo’yla birlikte kendine nasıl hedefler koydun?

Da Capo, yönetmenliğini yaptığım en profesyonel iş oldu diyebilirim. Elbette, henüz post prodüksiyon aşamasında olmama rağmen şimdiden içime sinmeyen, ah şunu keşke böyle yapsaymışım dediğim noktalar var. Ama genel olarak bakınca yaptığım en iyi iş oldu. Bu anlamda kendi gelişimimi görmek beni mutlu ediyor. Da Capo‘yu tamamlayınca, o artık kendi yolculuğuna başlayacak. Uzun bir festival yolculuğu olacağına inanıyorum. Ben de yeni projelere başlayacağım. Anlatacak daha çok hikayem var. Uzun metraj da bu hedeflerden biri.

Proje için bir kitlesel fonlama kampanyası yürüttün. “Da Capo”yu bu şekilde hayata geçirmeye nasıl karar verdin?

Filme finansman bulmak herhalde bu işin en zor aşamalarından biri. Hele ki bir kısa film için zaten çok seçeneğiniz yok. Kültür Bakanlığı’na başvurum reddedildi, ben de kitlesel fonlama kampanyası oluşturmaya karar verdim. Kampanya şu anda hedefinin tamamına ulaştı.

Filmle ilgili detaylı bilgiler için buraya tıklayarak Fongogo’da açılan kampanya sayfasına ulaşabilirsiniz.

Benzer yazılar