Zihinlerde canlanan huzur dolu bir evren: Badmixday

Zihinlerde canlanan huzur dolu bir evren: Badmixday

Bant Mag. No:59’daki Teftiş: Bu ay ne dinlesem? bölümünde yer alan keşiflerimizden biri de geçtiğimiz aylarda Hush Hush Records etiketiyle A Quiet Mind Awaits isimli albümünü yayınlayan İstanbullu prodüktör Badmixday.

Yazı: Sibel Engingök – İllüstrasyon: Türksen Kızıl

Anıl Berk Çetin’in müzikal kimliğini oluşturan Badmixday ismi bundan yaklaşık üç sene önce, yaptığı elektronik altyapılı düşük tempo / enstrümantal parçalarla hayatımıza girdi. İstanbul’da yaşamını sürdüren 22 yaşındaki müzisyen / prodüktör ve DJ Anıl Berk Çetin ilk olarak 14 yaşında hip hop beat’leri yazmaya başlıyor ve buradan başladığı müzikal yolculuğu onu şu an bulunduğu noktaya; organik enstrümanlar eşliğinde aksak ritimler ve ruhları okşayan öforik prodüksiyonlar yapmaya kadar götürüyor. Babasının, kendisine küçükken dinlettiği Bob Marley ve Gipsy Kings albümleri Anıl için en başından beri büyük ilham kaynağı oluyor ve kelimelerle arası pek de iyi olmayan birisi için müzikle olan bu ilk etkileşim ona yaratıcılığın sonsuz kapılarını aralıyor.

Badmixday ismi bu zamana kadar kulağınıza yeteri kadar ilişmediyse eğer bunun sebebi geçtiğimiz seneler içerisinde yayınladığı ve global anlamda oldukça başarılı EP’lerle birlikte diğer müzisyenlerle ortaklıklarını sessiz sedasız bir şekilde yapmış olmasından kaynaklı. t.utku (aka utoku, tush), Gökalp K., Kayra & Sorgu ve 90BPM gibi bağımsız müzik sahnesinin yetenekli isimleriyle yaptığı parçalarının yanı sıra kool Asia ve komplxThngs. isimli iki adet EP yayınlayan Badmixday, son olarak A Quiet Mind Awaits albümüyle birlikte en başından beri hak ettiği ivmeyi kazanarak müziğini kitlelere duyurabilmenin keyfini çıkartıyor. Bu zamana kadar dünya çapında birçok grubu ağırlamış Amerika merkezli radyo kanalı KEXP’de DJ’lik yapan Alex Ruder’ın kurucusu olduğu Hush Hush Records’tan çıkan albüm, seslerin kombinasyonu ve onları aktarım şeklinin en güçlü, bir o kadar da mütevazı olarak işlendiği huzur dolu bir evreni zihinlerde canlandırıyor.

Bant Mag. No:59’daki Teftiş: Bu ay ne dinlesem? bölümüne ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Benzer yazılar