20. yaş gününde, Linkin Park’ın “Hybrid Theory”sine dair bilinesi 20 şey

90’ların ikinci yarısına rengini veren nu metal furyası, 2000’lerle birlikte artık ana akım olarak görülmeye başlanmıştı. Türün öncü grupları yüksek satış rakamlarına ulaşsa da “alternatif” etiketinden sıyrılamıyorlardı. 24 Ekim 2000 günü yayımlanan bir albüm, bu akışı değiştirdi. Hemen her şarkısı hite dönüşen Linkin Park’ın ilk albümü Hybrid Theory’den bahsediyoruz.

Bir efsaneye dönüşen albümün 20. yılı sebebiyle hazırlanan Hybrid Theory: 20th Anniversary Edition derlemesi de geçtiğimiz haftalarda piyasaya sürüldü. Albümdeki parçaların yanı sıra 2002’de yayımlanan remiks derlemesi Reanimation’daki versiyonları, canlı kayıtlar ve daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış demolarla sıkı bir Linkin Park nostaljisi yaşatıyor. “In The End”, “Papercuts”, “One Step Closer”, “Points of Authority”, “Crawling” gibi güçlü şarkılarıyla 2000’lerin DNA’sına kazınan albümün 20. yaşı vesilesiyle, Hybrid Theory’ye dair bilinesi 20 şeyi derledik.

-1996’da Xero adıyla California’da kurulan grup, 1999-2000 yıllarında vokalist Chester Bennington’ın katılımıyla Hybrid Theory ismini almış, kısa bir süre sonra da Linkin Park’ta karar kılmıştı. Bu isimlerden Hybrid Theory, yaklaşık beş yıllık bir çalışmanın ürünü olan ilk albümün ismi oldu.

-1999’da kaydedilen dokuz şarkılık demoyla plak şirketlerinin kapılarını arşınlamaya başlayan ekip, nu metal janrının popülaritesinin gittikçe arttığı günlerde Warner Bros.’la anlaştı. Piyasaya ilk adımlarını atacak bir grup olarak prodüktör bulmakta zorlandılar. Daha önce Pearl Jam, Korn gibileriyle çalışmış Don Gilmore, parçalardaki potansiyeli fark edip albüme el atmaya karar verdi.

-Nihayetinde 12 şarkılık bir forma bürünen Hybrid Theory’nin şarkı sözleri, vokalistler Chester Bennington ve Mike Shinoda tarafından yazıldı. Bennington’ın sözleri gençlik yıllarına, pişmanlıklarına, bağımlılıklarına değinirken; Shinoda ilhamını “üzerine konuşmak gereken gündelik hisler” olarak tanımlıyordu.

-Don Gilmore’un ikiliye sözlerle ilgili çok fazla müdahalede bulunduğu hatta kimi şarkılar için 20-30 kez yeni sözler yazıldığı biliniyor.

-Deftones, Korn, Limp Bizkit gibi grupların öncülüğünde alevlenen nu metal sahnesinin zirve noktalarından biri olarak tanımlanan Hybrid Theory, yakın dönem müzik tarihinin en başarılı ilk albümlerinden biri. Gruba 44. Grammy Ödülleri’nde “Crawling” parçasıyla En İyi Hard Rock Performansı ödülünü getiren albüm, ABD’de 2001’in en çok satan albümü oldu ve o dönem birçok rekor kırdı.

­-“One Step Closer”, Linkin Park’a profesyonel sahneye adım attıran tekli. Gregory Dark’ın Los Angeles’ta terkedilmiş bir tünelde çektiği kliple, albümden bir ay önce yayımlanmıştı.

-Şarkı Mike Shinoda’nın evinde yazılmış ve anlatılana göre vokal kayıtları da bu evde yapılmış. Boğazı yırtılırcasına bağıran Chester, komşuları epey rahatsız etmiş; hatta duvarlara vuranlar, kapıya dayananlar olmuş.

-Albümün ikinci single’ı olarak yayımlanan “Crawling”, yaptıklarının sorumluluğunu üstlenmeye dair. Chester Bennington, bu şarkının fazlasıyla kişisel olduğunu ve sonraki yıllarda sahnede söylerken hep zorlandığını dile getirmişti.

-Şarkıya dair ilginç detaylardan biri de albüm kartonetinde sözlerinin hatalı iyazılmış olması. “These wounds, they will not heal” (Bu yaralar, iyileşmeyecek) sözleri, kartonette “Consuming all I feel” (Hissettiğim her şeyi tüketmek) şeklinde görünüyor.

-Bir nefret dökme seansı olarak tanımlayabileceğimiz “Papercut”, Hybrid Theory’nin açılışını yapıyor. Joe Hahn’a göre bu şarkı, o dönem akıllarında olan akışkan hip hop ve agresif rock harmanının içlerine sinen ilk örneği olmuş.

-Tuhaf bir pazarlama hamlesi olarak “Papercut” yalnızca Avrupa’da single olarak yayımlanmış. “Crawling”in hâlihazırda ABD radyolarında sıklıkla çalmaya devam etmesi sebebiyle böyle bir yol izlenmiş. Mike Shinoda, Avrupa’daki müzik piyasasının o dönem çok daha hızlı bir dönüşüm içinde olduğunu söylüyor.

-“With You” şarkısı, aslında Chester’ın eski grubu Grey Daze için yazılmış.

-Albümün bir diğer hiti “Points of Authority” de yine Chester’ın gençlik yıllarında yaşadığı cinsel şiddet olaylarından yola çıkarak yazdığı bir şarkı. Albümden yaklaşık bir yıl sonra yayımlanan klibinde de Linkin Park’ın 2001 turnesinden görüntüler derlenmiş.

-Şarkının en son eklenen bölümü nakaratı olmuş. Hatta Mike Shinoda, bu akılda kalıcı nakaratı Don Gilmore’la kayıt sürecinde yazdıklarını söylüyor. Zira parçanın orijinal versiyonunu masa başında kesip biçtikleri için melodik bir bölüm eklemeleri gerektiğine karar vermişler.

-Orijinal ismi “Stick and Move” olan “Runaway” şarkısı, Linkin Park’ın erken dönemlerinde verdiği konserlerin “büyük kapanış şarkısı”ymış. Hybrid Theory kayıtlarına başladıkları dönemde de grup üyeleri bu şarkının en büyük hitleri olacağı görüşünde hemfikirmiş. Prodüksiyon devam ederken, aslında albümün en zayıf şarkısı olduğunu hissetmeye başlamışlar. Bu sebeple şarkıyı parçalarına ayırıp yeniden şekillendirmişler.

-Linkin Park’ın imza şarkılarından biri olan “In The End”, muhtemelen 20 yıl sonra dönüp baktığımızda Hybrid Theory’nin ve grubun en bilinen şarkısı. Bir piyano riff’i üzerine kurulu parça, Linkin Park’ın ana akım müzik sahnesinde kendini ispat ettiği şarkı olarak da anılıyor.

-“Albümde daha fazla melodik şarkıya ihtiyacımız olduğunu biliyorduk, kimse baştan sona kendilerine bağırılan bir albüm dinlemek istemez” diyor DJ Joe Hahn, “In The End”in yaratım sürecinden bahsederken. Şarkının ilk eskizlerinin ortaya çıktığı ânı da nadir yaşanan büyülü bir an olarak tanımlıyor ve “In The End”in yüzlerce şarkı fikri arasından parıldadığını anlatıyor.

-Büyük kısmı CGI animasyon olan klibin yönetmeni Nathan Cox ve DJ Joe Hahn’ın bir iş birliği. 2001’de Ozzfest turnesi sırasında çekilen klipte grup üyelerini bir heykelin tepesinde şarkıyı seslendirirken izlemekteyiz.

-1996’da Xero grubunun temellerini atan Mike Shinoda ve Mark Wakefield’in (1999’da ekipten ayrılan gitarist ve besteci) birlikte kaydettikleri ilk demolardan biri “Esaul” ismini taşıyor. Söz konusu şarkı, yıllar içerisinde “A Place For My Head”e dönüşmüş ve Hybrid Theory’deki yerini almış.

-Hahn’ın scratch yetenekleri ve Shinoda’nın bulduğu bir beat üzerine kurulu elektronik parça “Cure for the Itch”, sonik açıdan albümün en ayrıksı şarkısı şüphesiz. İkilinin bu şarkıdaki ilham kaynakları, büyük hayranı oldukları DJ Shadow ve Aphex Twin.


Yükleniyor...