Bant Mag. No:27′den // Sınır tanımayan bir süper kahraman: Axe Cop

“Bir polis, bir yangında mükemmel bir balta bulur ve o gün Axe Cop’a dönüşür!“

Çizgi roman sanatçısı Ethan Nicolle, bir gün 5 yaşındaki kardeşi Malachai ile oyun oynarken Axe Cop (Baltalı Polis) ile tanışmış. Küçük kardeşinin yarattığı bu karakteri ânında bir çizgi romana çeviren Nicolle, fenomene dönüşecek bir seriyi başlattığının farkında olmadan işe koyulmuş.

Hayattaki tek amacı kötü adamları ortadan kaldırmak olan Axe Cop, tanıyacağınız en garip süper kahramanlardan biri. 80’lerden fırlamış prototip bıyıklı polis görüntüsüyle, mükemmel baltasını eline geçirdiği anda tamamen karşı konulamaz bir kahraman hâlini alıyor. Ethan Nicolle’un küçük kardeşi Malachai ile soru-cevaplar yaparak, oyunlar oynayarak devam ettirdiği seri küçük bir çocuğun hayal gücüyle şekilleniyor.

Axe Cop’un serideki düşmanları ve arkadaşları da bu uçsuz bucaksız hayal gücü sayesinde eşine az rastlanır bir absürtlükle ortaya çıkıyor. Zor durumlarda flüt çalarak sorunu çözen Flute Cop, yarı aslan yarı robot olanLiborg, çoraptan yapılma kollarını fırlatarak dövüşen Sockarang, savaşa gittiği sırada evdeki köpeğini aç bıraktığı için üzüntüsünden bir Chihuahua’ya dönüşen Army Chihuahua seri boyunca karşınıza çıkan karakterlerden yalnızca birkaçı.

İnternet üzerinden ücretsiz olarak takip edilebilen çizgi roman serisinin, 10 dakikalık bölümlerden oluşan televizyon uyarlaması da bir harika! İmkânsız diye bir şeyin mümkün olmadığı Axe Cop dünyasını, serinin iki yaratıcısından yaşça daha büyük olanı, Ethan Nicolle’dan dinlemek istedik. Serinin çizeri, yazarı ve yaratıcısı ile Axe Cop’ın nasıl ortaya çıktığını ve geride kalan dört yılda nelerin değiştiğini konuştuk.

axe_cop_4

Henüz Axe Cop’la tanışmamış olanlar için kısaca her şeyin nasıl başladığını anlatabilir misin?

Ailemi Noel için ziyaret ettiğimde küçük kardeşim bana  “Axe Cop “ oynamak istedi. O zamanlar ben 29 yaşındaydım, o da 5. Eskiden de onun söylediği bazı delice şeyleri çizgi romanlarımda çizmeyi seviyordum, ama “Axe Cop” dediği anda karakter kafamda canlanıverdi ve onunla oynamaya devam ettikçe bu karakteri çizmeye karşı koyamadım. İlk başlarda sadece zevk için yaptığım ve arkadaşlarımla sanal olarak paylaştığım bir şeydi. Yakın çevrem dışında kimsenin ilgisini çekeceğini tahmin etmiyordum, ama Axe Cop için web çizgi romanları için çalışabileceğim bir web sitesi açtıktan sonra insanlar arasında hızla yayılmaya başladı. Bugüne kadarki en büyük başarım olmasını kesinlikle beklemiyordum.

Malachai ile çalışma şeklinizi merak ediyorum. Bize biraz küçük kardeşinle çalışmanın nasıl olduğunu anlatabilir misin?

Bu biraz birlikte oynamak, sorular sormak, karakter canlandırmak gibi farklı şeylerin bir karışımı gibi. Onunla oyun oynarken bir sürü not alıyorum ve onları bir hikâyeye çeviriyorum. Genellikle çok fazla boşluğu oluyor, bu yüzden geri dönüp ona bazı sorular soruyorum ya da hikâyedeki bazı kısımları canlandırdığımız oyunlar kurguluyorum, böylece nasıl bir akışı olduğunu görebiliyorum. Mesela büyük bir araba kovalama sahnesine ihtiyacımız varsa, Malachai ile birlikte park hâlindeki bir arabaya oturuyoruz ve o karakterlermişiz gibi kendi aramızda sahneyi canlandırıyoruz. Hepsini kaydedip notlarıma ekliyorum. Bunu önceden kardeşimi bir tren enkazıyla ilgili sorguya çekmek gibi tanımlamıştım. Detaylar dağınık ve çılgın oluyor, bu sebeple onları bir araya getirip hikâyeyi oluşturmak çok fazla mesai istiyor. Buna rağmen sonuçta yine ortaya dağınık ve çılgın bir şey çıkıyor. Ama sanırım Axe Cop’ı okumayı (ve çizmeyi) eğlenceli kılan şey de bu.

Bildiğim kadarıyla Axe Cop’tan önce kendi başına basılı çizgi romanlar hazırlıyordun. Axe Cop’ı bir web sitesi aracılığıyla paylaşma fikri nasıl çıktı? Böyle daha fazla insana ulaşabileceğini düşündün mü?

Bağımsız çizgi romanların artık ölüyor olduğuna ikna olmuştum. Chumble Spuzz adlı serim hakkında harika değerlendirmeler çıkıyordu, ama neredeyse kimse satın almıyordu. Çünkü insanlar eskiden olduğu gibi çizgi roman dükkânlarına gidip bağımsız işleri artık denemiyor. Artık hepsini ilk olarak webde deniyorlar. Ben de bu sebeple web çizgi romanı yapmaya karar verdim. İlk başta Bearmageddon isimli bir web çizgi roman serisi yapmak niyetindeydim. Belli bir kalabalığa ulaştıktan sonar basılı hâlini de yayınlama planlarıyla. İlk olarak bu alanın işlevselliğini ve biçimini test etmek istediğim için AxeCop.com’u bir test alanı olarak kurdum. Dediğim gibi yalnızca az sayıda arkadaşım, ailem ve takipçim ilgilenir diye düşünüyordum. Aklımda yapacağım “gerçek” web serisi için hazırlık yapmak vardı. Fakat yaklaşık bir milyon insanın ziyaret etmeye çalışması sebebiyle web sitesi çöktü!

Cem Kayıran tarafından yapılan röportajın devamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.


Yükleniyor...