Bant Mag. No:30’dan // Mayıs sıkıntısı

31 Mayıs 2013’te Gezi Parkı’na üçüncü polis müdahalesinin ardından bütün ülkede patlak veren olayların anısı henüz çok taze, ülke demokrasisi açısından sonuçlarının görünmesi içinse henüz çok erken. Peki ne oldu da 31 Mayıs günü milyonlarca insan sokağa döküldü? Neye tepki veriyorlardı? Bir kısım çevrelerin komplo teorilerinin ciddiye alınacak tarafı olmadığı açık. Bu yüzden Taksim Meydanı’nda 15 gün boyunca doğrudan demokrasi yaşanılan o günlere gelirken ülkede neler olduğunu bir hatırlayalım istedik.Karşınızda ana akım medyanın manşetlerinden, ilk sayfalarından derlememizle Mayıs 2013.

1 Mayıs Çarşamba
İstanbul’da Emek ve Dayanışma Günü önlemi olarak deniz ve karadaki toplu ulaşım hatlarının çoğu iptal edildi, Taksim Meydanı ile Galata ve Unkapanı köprüleri tamamen kapatıldı. Resmî açıklamalara göre 76 kişi gözaltına alındı, aralarında başına gaz kapsülü isabet eden ve biri gözünü kaybeden üç kişinin de olduğu 50 kişi yaralandı.

2 Mayıs Perşembe
Başbakan Yardımcısı Arınç, televizyonlardaki dizilerde içilen alkolü ve okul dizilerindeki öğrencilerin etek boylarıyla kravatlarını eleştirdi.

3 Mayıs Cuma
Dünya Basın Özürlüğü Günü’nde açıklanan raporda Türkiye üç sıra daha gerileyerek basın özgürlüğünde 120. sıraya düştü. Nisan ayında Türkiye çapında aralarında polis ve orduevlerinin de bulunduğu 44 bin 451 işletmenin alkol ruhsatının yenilenmediği açıklandı. İstanbul’a üçüncü havalimanı projesinin ihalesi 47 milyon, Sinop’taki nükleer santralin ihalesi 22 milyon dolara verildi.

6 Mayıs Pazartesi
TEDAŞ’ın özelleştirilen 10 dağıtım şirketinin kasasında neredeyse 4 milyon lira unutulduğu, dağıtım şirketlerini satın alanların daha ilk günden kâra geçtiği belirlendi.

7 Mayıs Salı
Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapmak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yasaklandı. Kütahya’daki 14 Yaşaltı Türkiye Futbol Şampiyonası’nda bir maçta çıkan tartışmaya çevik kuvvet biber gazıyla müdahale etti.

8 Mayıs Perşembe
Milletvekillerine ömür boyu statü ve ayrıcalık sağlayan yasa tasarısı TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşmeye alındı.

10 Mayıs Cuma
CHP, MHP ve BDP, milletvekillerine yaşam boyu ayrıcalık sağlayacak yasa teklifinden imzasını çekti. AKP milletvekilleri alkol reklamının ve alkol firmalarının sponsorluklarının yasaklanması, restoranlarda içilen içkinin dışarıdan görülmemesi teklifini torba yasaya soktu.

Derleyen: Doruk Yurdesin – İllüstrasyon: Mert Tugen

Yazının tamamı için buraya tıklayarak Bant Mag. No:30’a gidebilirsiniz.