Berkun Oya 2. uzun metrajı için setlerde

Krek Tiyatro Topluluğu ile ortaya çıkardığı dört başı mamur oyunlarla köklü bir tiyatro kariyerine sahip olan Berkun Oya, 2007’de yazıp yönettiği ilk (ve şimdilik tek) sinema filmi İyi Seneler Londra ile farklı disiplinlerdeki iddiasını ortaya koymuştu. Türkiye’de bir dijital platform için yapılmış ilk dizi olan Masum’un metnini yazdı, bir sonraki adımı ise en fazla ses getiren işi oldu.Bir Başkadır, Netflix tarihinin en popüler yerli içeriklerinden olmakla kalmadı; 2020’yi tanımlayan televizyon olaylarından birine dönüştü. Türkiye portresini farklı sosyo-ekonomik sınıftan karakterler üzerinden, bir alegori formunda çizmeyi amaçlayan yapım; gerek ülkeye dair açtığı tartışmalarla, gerekse paylaşım rekoru kırılan sahne ve replikleriyle haftalarca gündemdeydi.

Bir ailenin 40 yıla yayılan öyküsü

Son olarak Taylan Biraderler’in Azizler’i için kalem oynatan Oya, 3. kez Netflix ile iş birliği yapmaya hazırlanıyor. Bir kez daha hem rejide hem senaryoda parmağının bulunacağı, henüz ismi belli olmayan projenin çekimlerine resmen başlandı.

Başrollerini Ayça Bingöl, Fatih Artman, Funda Eryiğit, Nur Sürer, Okan Yalabık, Olgun Şimşek ve Yılmaz Erdoğan’ın paylaştığı film; bir ailenin yaklaşık 40 yıla yayılan öyküsünü konu alacak. 1980’li yıllarda İç Anadolu’da bir çiftlik evinde hayatlarını sürdüren aile fertleri, yaşadıkları acı bir kayıp üzerine büyük şehre göç etme kararı alacaklar. 30 sene sonra hâlâ geçmişin izlerini taşıyan çiftlik evine döndüklerinde, yıllardır üstü örtülü bir gerçeğin açığa çıkması da kaçınılmaz olacak.

Krek Film etiketi bulunan yapımın 2022’de, Netflix’te yayına girmesi planlanıyor.