Bir Twitter hesabından ilham alan Ava DuVernay belgeseli

Sinemada yeniden çevrimlere, edebiyat uyarlamalarına, dizi uyarlamalarına, grafik roman uyarlamalarına, video oyun uyarlamalarına ve hatta radyo tiyatrosu uyarlamalarına alışığız; ancak böylesi ilk defa yaşanıyor muhtemelen. Yönettiği Selma, When They See Us, 13th gibi yapımlarla kısa zamanda Hollywood’un gözde isimleri arasına giren Ava DuVernay; bir Twitter hesabının konseptinden esinlenecek yeni belgeseli için çalışmalara başladı.

One Perfect Shot ismindeki, denk gelme ihtimalinizin oldukça yüksek olduğu bu hesap; sinema tarihindeki çeşitli eserlerden “mükemmel” kareler seçerek, kısa zamanda sinefil favorilerinden biri olmayı başarmıştı. Yönetmen sanatına ilgi duyanlara ve sinefillere hitap eden içerikler üretmek isteyen DuVernay, hesabın haklarını elinde bulunduran Lee Metzger ile Neil Miller’ı yanına almış ve konseptten ilham aldığı proje için HBO Max’in kapısını çalmış.

“Film karelerinin akışından ibaret bir format, televizyona nasıl adapte edilebilir?” dediğinizi duyar gibiyiz. Cevap, standart belgesel yaklaşımından bir miktar farklı. Belgesel, filmlerin tek bir karesini değil, ikonik bir sahnesini yakın merceğe alacak. Teknoloji desteğiyle konuk yönetmenleri sahnelere yerleştirip incelettirecek proje; izleyenlerin, film yapımının sürükleyici keşfine ortak olmasını umuyor. Sanatçılar hayal güçlerini katalize eden ilhamın nereden geldiğine, karşılaştıkları teknik engellere, bu deneyimden çıkardıkları derslere kadar birçok konuya parmak basacak. Kulağa tam bir sinefil rüyası gibi geliyor, değil mi?

DuVernay’in geçtiğimiz ay açıklanan bir diğer projesi ise, aktivist sporcu Colin Kaepernick’in gençlik yıllarını odağına alacak bir Netflix dizisi.

Yazı: Merdan Çaba Geçer

Yükleniyor...