Cannes'ın bu yılki adayları belli oldu!
Bu yıl 13-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek 68. Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen yarışma filmleri açıklandı.
Jacques Audiard, Gus Van Sant, Paolo Sorrentino, Todd Haynes gibi ustaların yanı sıra Yorgos Lanthimos, Joachim Trier gibi ses getiren yeni kuşak potansiyel ustaların yarışacağı festivalde, Amy Winehouse belgeseli Amy, Woody Allen’ın son filmi Irrational Man de dünya prömiyerini yapacak.
Basın toplantısında ayrıca, Coen Kardeşler’in hazırladığı “World Cinema” isimli kısa filmin de gösterimi yapıldı. Film, daha önce Cannes’da jüri başkanlığı yapmış olanlara ithaf edildi. Festival, 13 Mayıs’ta Emmanuelle Bercot’un Le Tete Haute filmiyle açılacak.
Cannes Film Festivali’nin bu seneki tam listesini aşağıdan inceleyebilirsiniz.
ANA YARIŞMA
Jüri: Joel Cohen, Ethan Coen
Dheepan (working title), Jacques Audiard
A Simple Man (La Loi Du Marché), Stéphane Brizé
Marguerite And Julien, Valérie Donzelli
The Tale Of Tales (Il Racconto Dei Racconti), Matteo Garrone
Carol, Todd Haynes
The Assassin (Nie Yinniang), HOU Hsiao Hsien
Mountains May Depart (Shan He Gu Ren), JIA Zhang-Ke
Our Little Sister (Umimachi Diary), Hirokazu KORE-EDA
Macbeth, Justin Kurzel
The Lobster, Yorgos Lanthimos
Mon Roi, Maïwenn
Mia Madre, Nanni Moretti
Son Of Saul (Saul Fia), László Nemes
Youth, Paolo Sorrentino
Louder Than Bombs, Joachim Trier
The Sea of Trees, by Gus Van Sant
Sicario, Denis Villeneuve
YARIŞMA DIŞI
Standing Tall (La Tête Haute), Emmanuelle Bercot (opening film)
Mad Max : Fury Road, George Miller
Irrational Man, Woody Allen
Inside Out, Pete Docter and Ronaldo Del Carmen
The Little Prince (Le Petit Prince), Mark Osborne
BELİRLİ BİR BAKIŞ
Fly Away Solo (Masaan), Neeraj Ghaywan
Rams (Hrútar), Grímur Hákonarson
Journey To The Shore (Kishibe No Tabi), KUROSAWA Kiyoshi
I Am A Soldier (Je Suis Un Soldat), Laurent Larivière
The High Sun, (Zvizdan), Dalibor Matanic
The Other Side, Roberto Minervini
One Floor Below (Un Etaj Mai Jos), Radu Muntean
The Shameless (Mu-Roe-Han), Oh Seung-Uk
The Chosen Ones (Las Elegidas), David Pablos
Nahid, Ida Panahandeh
The Treasure (Comoara), Corneliu Porumboiu
The Fourth Direction (Chauthi Koot), Gurvinder Singh
Madonna, Shin Suwon
Maryland, Alice Winocour
GECE YARISI GÖSTERİMLERİ
Amy, Asif Kapadia
Office (O Piseu), HONG Won-Chan
ÖZEL GÖSTERİMLER
Oka, Souleymane Cisse
Hayored Lema’ala, Elad Keidan
A Tale Of Love And Darkness (Sipur Al Ahava Ve Choshech), Natalie Portman
Amnesia, Barbet Schroeder
Panama, Pavle Vuckovic
Asphalte, Samuel Benchetrit