David Bowie bir kez daha dünyaya düşüyor

Titan Comics, David Bowie başrollü 1976 yapımı Nicolas Roeg filmi The Man Who Fell to Earth’ün çizgi roman uyarlamasını yayımlıyor. Orijinali bir Walter Tevis romanından uyarlanan film, bu yıl Showtime’da yayımlanacak dizi uyarlamasıyla da gündemdeydi.

The Man Who Fell to Earth, yayımlandığı dönem karışık reaksiyonlarla karşılansa da Bowie’nin uzaylı karakter Jerome Newton performansıyla zaman içinde büyük bir kült olarak kabul görmüştü. Titan Comics’in Cowboy Bebop serisinin yazarlarından Dan Watters ve Dune: House of Atreides serisinin çizeri Dev Pramanik ortaklığıyla hazırlanan çizgi romanın anlatısı, 1976 yapımı Nicolas Roeg filmini baz alacak.

Dan Watters yaptığı açıklamada filmi bir başyapıt olarak tanımlarken, övgülerine “İnsanlık hakkında, dünya hakkında ve ikisinin arasındaki her şey hakkında söyleyecek çok fazla şeyi olan bir film.” diyerek devam etti. Filmde iklim krizi ve kurumsal hırs gibi günümüzde hayatlarımıza fazlasıyla işlemiş konulara değinilmesinin altını çizen Watters, şimdi yeniden Jerome Newton’ın farklı renklerdeki gözlerine bakmak için doğru zaman olduğunu düşünüyor: “Belki bizim kaçırdığımız bir şeyleri görüyordur.”

Çizgi roman sonbaharda yayına başlayacak fakat net bir tarih belirlenmiş değil. Paylaşılan ilk çizimler, David Bowie büyüsünü sayfalarına taşıyacak bir uyarlamanın yaklaştığına işaret etmekte. 

The Man Who Fell to Earth dizi uyarlamasına dair

1987’de ABC için Lewis Smith, Beverly D’Angelo ve Wil Wheaton başrollü bir televizyon dizisi çekilmeye niyetlenilse de kanal pilot bölümden memnun kalmamış, eldeki materyal bir TV filmine dönüştürülmüştü.

On yıllar sonra yeni bir The Man Who Fell to Earth dizisi için Showtime kolları sıvadı. Senarist ve yürütücü yapımcı olarak Star Trek: Discovery’nin arkasındaki iki isim, Alex Kurtzman ile Jenny Lumet’in görevlendirildi. Başrollerde de Chiwetel Ejiofor ile Naomie Harris’i izleyeceğiz.

Klasik filmin sevdalıları için endişeye mahal yok; yaratıcı ekip de öyküyü David Bowie olmadan düşünmenin imkânsız olduğunu söylüyor ve nihayetinde yapmaya çalıştıkları şeyin onun büyüsünü yeniden yaratmaya ya da taklit etmeye çalışmak olmadığının altını çiziyor. “David Bowie mirası insanlar için çok fazla şey ifade ediyor ve bu da hafife alınacak bir şey değil. Bunu yapmayı seçmenin kibiri bile sizi başlı başına alt etmeye yeterli.” diyor Kurtzman. Bu bağlamda Ejiofor’un canlandırdığı baş karakteri yeniden kurgulamışlar. Yani bambaşka bir hikâyeye sahip, Bowie’nin filmde canlandırdığı karakterle aynı uzaylı türünden yeni bir karakter var odakta.

Gelen ilk bilgilere göre, Faraday isimli uzaylı karakterinin dünyaya geliş sebebinin bilim insanı Justin Falls’a ulaşmak olduğunu biliyoruz. Zira Falls, dünyanın akıbetini değiştirebilecek doğaüstü bir güce sahip. Anlatıda karamsarlık dozu kısılmış; daha fazla umut hissi barındıran, yeni bir bakış açısı benimsenmiş. Lumet, diziyi yazarken çıkış noktalarının bir şeyleri aşabilen ve daha büyük değişiklikler için adım atma gücünü içinde bulabilen insanlar olduğunu ekliyor.