Eylül ayının sonunda yolumuz 10 yıldır Texas, Austin’de düzenlenen Fantastic Fest’e düştü. Fantastic Fest, Amerika’nın en büyük janr sinema festivali. Korku, fantastik, animasyon, B-movie’ler, türler arası ve absürt filmlerin en iyilerini izleyebileceğiniz bir haftalık bir sinema ve çılgınlık deneyimi… Ama Fantastic Fest’i türünün en iyilerinden biri yapan elbette bu değil. Austin’e janr sineması bayrağını diken bu festivalin en güçlü kozu film seçkisi dışında kurguladığı yan etkinlikler ve festivalin gerçekleştiği sinema kompleksi Alamo Drafthouse.


Alamo Drafhouse, içerisinde dokuz sinema salonu, kült filmlerden ilham almış tematik karaoke odaları, bir venü ve bardan oluşan tatlı ve sıcak bir sinema gezegeni. Bu gezegenin en can alıcı noktası ise salonlarda geniş ve kaliteli bir menüden siparişini verdiğiniz yemeğinizi yerken ve içkinizi yudumlarken filmleri izleyebiliyor olmanız. Bunun için ta Texas’a gidilir mi? Mümkünse gidilir! Hele hele bu sene festivalin tema başlıklarından biri Cem Kaya’nın kilometre taşı belgeseli Remake, Remix, Rip-off şerefine Türk korku ve fantastik sineması ise, sinemanın menüsünde bu yıla özel meze tabağı, mücver var ise, Can Evrenol’un Baskın’ı Amerika prömiyerini yapıyor ise, Yeşilçam’ın efsane isimlerinden biri Kunt Tulgar 1972 yapımı Yılmayan Şeytan filminin gösterimi için oradaysa ve Alamo’nun koridorları 50’yi aşkın eski Türk filmi afişiyle dolu ise bizim gibi soluğu orada fazla düşünmeden alırsınız.

Biz de sadece film izleyip, festivalin bağımsız bilgisayar oyunu yazılımcılarına ayırdığı Arcade bölümünde oyun oynayıp, ortalıkta salınıp, Taco yiyip, tekila çakıp dönmedik elbette. Kunt Tulgar ve Cem Kaya’yla Yılmayan Şeytan’ın gösteriminin ardından uzun soluklu bir röportaja oturduk, Can Evrenol’la Baskın ve önlenemez başarısı üzerine konuştuk, festivalin enfes posterine Türk film afişlerinden oluşturduğu kolajla imza atan Chris Bilheimer’e sorularımız fırlattık, festivalin bu yılki Türk temasına hayat veren, festivalin program direktörü Evrim Ersoy’a festivale dair merak ettiklerimizi sorduk… Yetmedi, Baskın filminin prodüktörlerinden Müge Büyüktalaş sizler için festival izlenimlerini yazdı. Deniz Cuylan ise Arcade bölümünde yer alan birbirinden yaratıcı bilgisayar oyunlarını kaleme aldı… Ve perdeler açılsın…

Image

Festivalin gözde etkinliklerinden Karaoke Apocalypse.


Image

Fantastic Debate: Fantastic Fest.’in boks ringinde cereyan eden münazara etkinliği. Sürpriz konuk Guillermo del Toro heyecanla izliyor.


Image

Festivalin posteri. bknz: Chris Bilheimer röportajı.


Image
Image

Festivalin yemek ve içki menüsünden hoş sürprizler.


Image

February filmi ekibi tarafından organize edilmiş ”Noel” konseptli festival açılış partisi.


Image

The Lobster gösterimi sonrası yönetmenYorgos Lanthimos ile Q&A.


Image

Can Evrenol ve Görkem Kasal ile Baskın gösterimi sonrası Q&A


Image

Cem Kaya ve Kunt Tulgar ile Remake Remix Rip-Off  gösterimi sonrası Q&A


Image

Festivalin bizce en eğlenceli etkinliği ise sektörden tanınmış simaların yarıştığı bilgi yarışması.


Image

Festivalin unutulmaz manzaralarından Itchy-O performansı. youtube lütfen!


Image

Drafthouse filmleri Blu-Ray otomatı.


Image

Festival merkezi Alamo Drafthouse

 1. Alımlı dünyalar, anlık portreler: David Armstrong

  David Armstrong’un, kendisi ve arkadaşlarının 70’lerde çektiği fotoğrafları bir araya getiren Polaroids kitabının yayımlanışını göremeyeceği kimsenin aklından bile geçmemişti...

 2. Etrafınızı tutkulu insanlarla çevreleyin: Chris Bilheimer

  “Bazen kıyıda köşedekilerle ana akım arasındaki açığı kapayabilecekmişim gibi hissediyorum.”

 3. Dünyayı değil, hayatlarımızı yönetmek için: Janet Jackson

  Yeni albümü Unbreakable’la aramıza dönen Janet ve bazılarımızın neden onun albümlerini Michael’ınkilere tercih etmiş olabileceği…

 4. Başka yerlerden gelen sesler: 15 “fantastik” grup/müzisyen

  Hayaletler, uzaylılar, zaman yolculukları, kostümler, synthesizer’lar...

 5. En akışkan hâliyle deneysel hip hop: Shabazz Palaces

  Ishmael Butler ve Tendai “Baba” Maraire’nin güç birliği Shabazz Palaces, 13 Kasım’da Babylon Bomonti’de!

 6. Şamanik, karanlık ve sürprizlerle dolu: Deradoorian

  Angel Deradoorian’la Anticon etiketiyle yayınlanan ilk albümü "The Expanding Flower Planet" üzerine...

 7. Herkesin bir düşünceye ihtiyacı var!: Peaches

  Dünyanın bir ucundaki evini kapatıp Berlin’e yerleşen Peaches, 15 yıldır Almanya’da yaşıyor. Altı yılın ardından gelen albüm Rub için Beth Nisker da en az bizim kadar heyecanlı.

 8. Güzel melodilerin arasından parlayan bir ses: Nilipek.

  “İnsanları sadece güldürmeye çalışıyor olabiliriz ya da mutsuzluklarına ortak olabiliriz...”

 9. Teftiş: Bu ay ne dinlesem?

  Yakın zamanda keşfettiğimiz, etkilendiğimiz ve paylaşmak istediğimiz müziklerden bir seçki.

 10. “Politik şiddetin olduğu her yer”: Emin Alper’le Abluka üzerine

  Venedik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’yle dönen ve 6 Kasım’da gösterime girecek olan Abluka’daki karakterlerin paranoya hâlinin toplumsal izdüşümlerine, gerçeklik ve hayal arasındaki muğlaklığa ve filmdeki atmosferle paralellik gösteren güncel siyasi konjonktüre dair yönetmen Emin Alper’le söyleştik.

 11. 52. Uluslararası Antalya Film Festivali: Prömiyerler, Festival Hitleri Ve Ustaların Son Filmleri

  Bu yıl tarih değişikliği nedeniyle, her yıl olduğu gibi ekim ayında değil, 29 Kasım – 6 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde uzun zamandır merak edilen çok sayıda film prömiyer yapacak.

 12. Bant Mag. Fantastic Fest’ten bildiriyor

  Eylül ayının sonunda yolumuz 10 yıldır Texas, Austin’de düzenlenen, Amerika’nın en büyük janr sinema festivali Fantastic Fest’e düştü...

 13. Austin Texas iftiharla sunar: Fantastic Fest

  Amerika’nın en büyük “janr” festivali üzerine notlar ve dünyanın en pahalı film posterleri kitabı "Act Of Seeing"in metinlerinin sorumlusu, Sid Vicious’ın kankası sinema eleştirmeni Alan Jones’la bir sohbet.

 14. Fantastic Fest ekibinden bir ses: Evrim Ersoy

  Bu yılki Fantastic Fest’in göz dolduran Türkiye teması ve seçkisinin sorumlu kişisi, festival programlama direktörü Evrim Ersoy, festivale dair merak ettiklerimizi yanıtladı.

 15. Texas’ta Yeşilçam esintisi: Kunt Tulgar ve Cem Kaya

  Fantastic Fest’in şüphesiz en özel konuklarından biri, sadece bizim için değil, tüm festival için, yönetmen, sesçi ve aktör Kunt Tulgar’dı. Cem Kaya’nın festivalin Türk içeriğine yön veren belgeseli Remake, Remix, Rip-Off’un öne çıkan sahnelerinin yanısıra, 1972 yılında başrollerinde oynadığı Yılmayan Şeytan’ın festivaldeki gösterimi sebebiyle Yeşilçam’ın bu eşsiz karakteri Texas’taydı...

 16. Ve cehennem kapıları açılır: Baskın

  Fantastic Fest’e şüphesiz damga vuran filmlerden biri de Can Evrenol’un Baskın’ıydı. Toronto Film Festivali’nden övgüler ve filmin Amerika’da gösterim anlaşmalarıyla ayrılan ekip sonraki durakları Texas/Austin’den elleri boş dönmedi ve Can Evrenol, En İyi Yönetmen ödülünü aldı.

 17. Indie oyun festivali: Fantastic Arcade!

  Dergimizin de gidip yakından kendi gözleriyle gördüğü fantastik ve kült filmler festivali Fantastic Fest'te bir de hatırı sayılır bir oyun bölümü mevcuttu.

 18. Parçaları bir araya gelmiş bir yapboz gibi: Joris Diks’in konser afişleri

  Yaklaşık beş yıldır birçok grup ve müzisyen için serigrafi posterler hazırlayan Joris Diks’in işleri, 7 Kasım’dan itibaren Bant Mag. Mekân’da!

 19. Künye

  yayın imtiyaz sahiplerive etkinlik direktörleri Aylin Güngö[email protected] J. Hakan Dedeoğ[email protected] yazı işleri müdürü Ekin Sanaç[email protected] kreatif direktör Aylin Güngö[email protected] editörler